Pensja dla pierwszej damy coraz bliżej. Petycję poparła komisja, decyzja jeszcze w tej kadencji?

Sejm rozpoczyna prace nad przyznaniem wynagrodzenia pierwszej damie - donosi "Rzeczpospolita". Petycję w tej sprawie złożył Instytut Praw Głuchych.
Zobacz wideo

Pierwszej damie, żonie prezydenta Polski, mimo tego, że ma ona pewne obowiązki, państwo nie tylko nie wypłaca jej wynagrodzenia, ale też nie opłaca składek ZUS. Temat pensji dla pierwszej damy powraca co jakiś czas - podnosiło go w przeszłości m.in. Prawo i Sprawiedliwość.

Jak opisuje "Rzeczpospolita", teraz może się to zmienić. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych złożyło petycję do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie pensji pierwszej damie. Pismo trafiło następnie do Komisji ds. Petycji w Sejmie, a ta zdecydowała, że tą inicjatywą powinien zająć się parlament.

Sławomir Piechota, poseł PO, kierujący pracami komisji, w rozmowie z "Rz" zadeklarował, że chce w tej sprawie spotkać się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, by uregulować status pierwszej damy, m.in. przyznając jej stałe uposażenie. Piechota stwierdził też, że chciałby, aby ten temat został rozwiązany jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Więcej o: