Czarnecki: KE ponoć chce wstrzymania prac nad przekopem Mierzei Wiślanej. Chodzi o skargę Rosji

- Jeśli informacje się potwierdzą, to by oznaczało, że po raz kolejny Komisja Europejska zamiast brać stronę państwa członkowskiego wzięła stronę Rosji - mówił na antenie Radia Gdańsk Ryszard Czarnecki. Wg jego informacji po skardze Rosji KE może chcieć wstrzymania prac.
Zobacz wideo

Na antenie Radia Gdańsk dziennikarz Piotr Kubiak przypomniał, że Rosja wysłała do Komisji Europejskiej skargę na planowany przekop Mierzei Wiślanej. Rosja zarzucała brak konsultacji ws. przekopu i stwarzanie zagrożenia ekologicznego. Europoseł Ryszard Czarnecki w odpowiedzi na pytanie dziennikarza stwierdził, że nie słyszał, by została już wydana odpowiedź KE. 

- Natomiast słyszałem o jakichś pismach wysłanych do dwóch polskich resortów ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Jeśli informacje się potwierdzą, to by oznaczało, że po raz kolejny Komisja Europejska zamiast brać stronę państwa członkowskiego wzięła stronę Rosji. Ale oczywiście wolałbym poczekać na oficjalne potwierdzenie tych informacji - powiedział Czarnecki w Radiu Gdańsk.

- Słyszałem, że rzecz jest bardzo nowa i że KE ponoć domaga się, poprosiła, zasugerowała wstrzymanie prac do zbadania sytuacji - stwierdził europarlamentarzysta. Podkreślił jednak, że ta informacja nie jest potwierdzona przez Komisję i polski rząd. 

"Partia przyjaciół Rosji w Brukseli"

- Ja już paręnaście lat pracuje w Brukseli i z ręką na sercu można mówić tam o czymś, co ja nazywam PPR - partia przyjaciół Rosji. Jest tak, że różni urzędnicy, także niektórzy komisarze... Był taki Łotysz Andris Piebalgs, odpowiedzialny za energetykę, który w sprawach Nord Streamu zajmował stanowisko bardzo pozytywne (wobec Rosji - red.) w przeciwieństwie do szefa komisji José Barroso. Ci ludzie są, z różnych powodów, otwarci na argumenty czy pseudoargumenty rosyjskie - mówił Czarnecki.

Czarnecki mówił, że przekop mierzei to "rzecz strategiczna, niedotycząca tylko tego regionu". Krytykował polityków PO za rzekomą krytykę projektu w rosyjskich mediach, o czym pisała "Gazeta Polska".

Przekop za 880 milionów

We wrześniu strona rosyjska wystąpiła do Komisji Europejskiej z zarzutem, że inwestycja nie będzie ekologiczna. Resort gospodarki morskiej zastrzega, że inwestycja jest bezpieczna ekologicznie, a zarzuty Rosjan są bezpodstawne. Ministerstwo prześle w tej sprawie wyjaśniania do Brukseli.

Przekop ma mieć 1300 metrów długości. Kanał będzie miał 5 metrów głębokości. Dzięki tej inwestycji z Bałtyku do Elbląga będą mogły wpłynąć statki o długości do 100 metrów, szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 metrów. Prace nad przekopem mają zakończyć się do 2022 roku. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 880 milionów złotych.

Więcej o:
Komentarze (300)
Czarnecki: KE ponoć chce wstrzymania prac nad przekopem M. Wiślanej
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 69

  Czarnecki jakieś ploty powtarzasz? A w razie czego to się wasz przyjaciel Salvini wstawi w Moskwie..
  W dodatku Nowy Rok się zaczął a pan prezes jeszcze żadnego słupka nie wbił, to nie ma się co martwić.

 • laik404

  Oceniono 68 razy 58

  Przykrywamy zarobki Pixi i Dixi niby-aferą z Mierzeją?

  Nie ten kaliber, Panie Obatel. Mierzeję suweren ma w doopie

  A może by tak podrzucić jakiś temat o nożownictwie?

 • mecenas_misiura

  Oceniono 58 razy 50

  O jakich pracach ten Rysio Zlodziejaszek opowiada? Znwou będą wkopywać słupek przed wyborami?

 • cehaem

  Oceniono 43 razy 37

  Obatelu, nie mozna wstrzymac prac,ktore sie nie rozpoczely. Przy okazji = pozdrowienia dla syna :)

  >Czarnecki mówił, że przekop mierzei to "rzecz strategiczna, niedotycząca tylko tego regionu"

  Obatel umie to rozwinac, poprzec jakimis liczbami, czy tylko powtarza jak papuga?

 • 1moja

  Oceniono 36 razy 32

  "...Natomiast słyszałem o jakichś pismach ..." pewnie sama bozia do niego mowila.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX