Niefortunne słowa Salviniego o sojuszu z Polską. Oś i Włochy? "Trochę czuję ciarki na plecach"

Matteo Salvini powiedział po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, że liczy na powstanie "osi włosko-polskiej". Wypowiedź - szczególnie w ustach eurosceptycznego polityka - wzbudziła oczywiste skojarzenia z Państwami Osi.
Zobacz wideo

Eurosceptyczny wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini po spotkaniach z szefem MSWiA i premierem przekazał, że "chciałby, aby powstała oś włosko-polska". Wcześniej polityk mówił też o tym, że "Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej, renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości”.

Słowa o "osi" z Włochami wywołały oczywiste skojarzenia. 

Poseł Arkadiusz Myrcha przypomniał, że pojęcie "państwa osi" zostało pierwszy raz użyte przez Benito Mussoliniego w listopadzie 1936 roku. "Dzisiaj Salvini nawiązał de facto do tej tradycji. I nie pierwszy raz w swych wypowiedziach do słynnego Duce" - napisał polityk.

"Oś i Włochy w ustach prawicowego polityka tego kraju nie brzmią najzręczniej. Byłbym ostrożny z takimi sformułowaniami" - ocenił Damian Cygan z "Do Rzeczy". 

"Czy można było lepiej dobrać słowa, by zgasić kontrowersje wokół wizyty Salviniego?" - pytał Michał Wojtczuk z "Gazety Wyborczej". 

Rzecznik rządu Jerzego Buzka Krzysztof Luft przyznał z kolei, że kiedy słyszy o osi włosko-polskiej "trochę czuję ciarki na plecach". 

"Pan Salvini myśli o stworzeniu "osi" z Polską. Włochy już miały 'oś' z Niemcami i Japonią. Pokazuje to kierunek PiS" - napisał polityk SLD Piotr Kusznieruk.

Wizyta Matteo Salviniego w Polsce

Według "La Repubblica", która jako pierwsza poinformowała o spotkaniu, Matteo Salvini chce zawiązać sojusz najbardziej konserwatywnych partii europejskich, które miałyby utworzyć własne ugrupowanie w Parlamencie Europejskim po majowych wyborach. Włoski dziennik "Il Messaggero" napisał na swych stronach internetowych, że celem Salviniego w Warszawie jest porozumienie w sprawie migracji oraz usankcjonowanie "paktu suwerennościowców", czyli partii stawiających na narodowy, a nie federacyjny charakter Unii Europejskiej. Dziennik twierdził, że jeśli między liderami Ligi i PiS "będzie chemia", to politycy spotkają się najpóźniej w lutym we Włoszech na konwencji "europejskich suwerennościowców".

W czwartek w Gazeta.pl rozmowa o Matteo Salvinim i polsko-włoskim sojuszu w UE. Salvini może przydać się Kaczyńskiemu, który planuje zmienić Europę - wyjaśnia nam italianista Uniwersytetu Warszawskiego Leszek Kazana.