Kaczyński przyjął na Nowogrodzkiej Salviniego. Rozmowa była "pełna wzajemnego zrozumienia"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjął w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie włoskiego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan i europoseł Tomasz Poręba.
Zobacz wideo

W biurze Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie doszło do spotkania włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Według włoskich mediów, Matteo Salvini ma namawiać Jarosława Kaczyńskiego do sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Zdjęcie ze spotkania opublikowała w sieci rzeczniczka partii Beata Mazurek.Na fotografii widać czerwoną różę, którą miał ze sobą włoski wicepremier. Na zdjęciu można zobaczyć również m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Porębę.

Po zakończeniu spotkania Mazurek napisała, że rozmowa była "pozytywna, pełna wzajemnego zrozumienia". "Podniesiono kwestie w których istnieje rozbieżność poglądów pomiędzy PiS a Ligą. Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów odnoszących się do kwestii przyspieszenia rozwoju UE i zapewnienia UE właściwego miejsca w skali globalnej" - napisała rzeczniczka PiS [pisownia poprawiona - red.].

To nie pierwsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z zagranicznym politykiem, które odbywa się na ul. Nowogrodzkiej. Wcześniej prezes PiS przyjmował tam m.in. szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona.

Matteo Salvini przybył z jednodniową wizytę do Warszawy na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego. Obaj politycy rozmawiali już dzisiaj o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i o zagrożeniach Unii Europejskiej. Salvini odbył również spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wizyta Matteo Salviniego w Polsce

Salviniemu zarzuca się prorosyjskie sympatie. Polityk publicznie stanął w obronie inspirowanego przez Rosję referendum z 2014 roku w sprawie statusu Krymu.

Latem w rozmowie z "Washington Post" skrytykował rewolucję na kijowskim Majdanie, oceniając, że była finansowana przez zagraniczne siły. Matteo Salvini krytycznie odnosił się też do unijnych sankcji wobec Rosji. Jednak do tej pory rząd premiera Giuseppe Contego nie blokował na Radzie Europejskiej przedłużenia restrykcji.

Włoski dziennik "Il Messaggero" napisał na swych stronach internetowych, że celem Salviniego w Warszawie jest porozumienie w sprawie migracji oraz usankcjonowanie "paktu suwerennościowców", czyli partii stawiających na narodowy, a nie federacyjny charakter Unii Europejskiej.

Dziennik twierdzi, że jeśli między liderami Ligi i PiS "będzie chemia", to politycy spotkają się najpóźniej w lutym we Włoszech na wspólnej konwencji.

W czwartek w Gazeta.pl rozmowa o Matteo Salvinim i polsko-włoskim sojuszu w UE. Salvini może przydać się Kaczyńskiemu, który planuje zmienić Europę - wyjaśnia nam italianista Uniwersytetu Warszawskiego Leszek Kazana.

Zobacz wideo
Więcej o: