Kaczyński przyjął na Nowogrodzkiej Salviniego. Rozmowa była "pełna wzajemnego zrozumienia"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjął w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie włoskiego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan i europoseł Tomasz Poręba.

W biurze Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie doszło do spotkania włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Według włoskich mediów, Matteo Salvini ma namawiać Jarosława Kaczyńskiego do sojuszu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Zdjęcie ze spotkania opublikowała w sieci rzeczniczka partii Beata Mazurek.Na fotografii widać czerwoną różę, którą miał ze sobą włoski wicepremier. Na zdjęciu można zobaczyć również m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Porębę.

Po zakończeniu spotkania Mazurek napisała, że rozmowa była "pozytywna, pełna wzajemnego zrozumienia". "Podniesiono kwestie w których istnieje rozbieżność poglądów pomiędzy PiS a Ligą. Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów odnoszących się do kwestii przyspieszenia rozwoju UE i zapewnienia UE właściwego miejsca w skali globalnej" - napisała rzeczniczka PiS [pisownia poprawiona - red.].

To nie pierwsze spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z zagranicznym politykiem, które odbywa się na ul. Nowogrodzkiej. Wcześniej prezes PiS przyjmował tam m.in. szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona.

Matteo Salvini przybył z jednodniową wizytę do Warszawy na zaproszenie ministra spraw wewnętrznych Joachima Brudzińskiego. Obaj politycy rozmawiali już dzisiaj o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i o zagrożeniach Unii Europejskiej. Salvini odbył również spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wizyta Matteo Salviniego w Polsce

Salviniemu zarzuca się prorosyjskie sympatie. Polityk publicznie stanął w obronie inspirowanego przez Rosję referendum z 2014 roku w sprawie statusu Krymu.

Latem w rozmowie z "Washington Post" skrytykował rewolucję na kijowskim Majdanie, oceniając, że była finansowana przez zagraniczne siły. Matteo Salvini krytycznie odnosił się też do unijnych sankcji wobec Rosji. Jednak do tej pory rząd premiera Giuseppe Contego nie blokował na Radzie Europejskiej przedłużenia restrykcji.

Włoski dziennik "Il Messaggero" napisał na swych stronach internetowych, że celem Salviniego w Warszawie jest porozumienie w sprawie migracji oraz usankcjonowanie "paktu suwerennościowców", czyli partii stawiających na narodowy, a nie federacyjny charakter Unii Europejskiej.

Dziennik twierdzi, że jeśli między liderami Ligi i PiS "będzie chemia", to politycy spotkają się najpóźniej w lutym we Włoszech na wspólnej konwencji.

W czwartek w Gazeta.pl rozmowa o Matteo Salvinim i polsko-włoskim sojuszu w UE. Salvini może przydać się Kaczyńskiemu, który planuje zmienić Europę - wyjaśnia nam italianista Uniwersytetu Warszawskiego Leszek Kazana.

Więcej o:
Komentarze (181)
Kaczyński przyjął na Nowogrodzkiej Salviniego. Rozmowa była "pełna wzajemnego zrozumienia"
Zaloguj się
 • nieotake

  Oceniono 52 razy 46

  W związku z podejrzeniem Balbiny o zdradę dyplomatyczną wnioskuję, aby rozpocząć śledztwo od przesłuchania tłumaczki z włoskiego na wolski.

 • jxl82

  Oceniono 46 razy 40

  Matteo przyjaciel Putina przyjechał do Jarosława z Czerwoną różą? Cóż za oświadczyny!

 • zetpaw

  Oceniono 35 razy 31

  W spotkaniu nieoficjalnie brał udział również niejaki W.PUTIN, na słuchawkach oczywiście !

 • zero_prezes

  Oceniono 31 razy 27

  spotkały się dwa pachołki Putina
  pan Mietek na grzebieniu grać zaczyna

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 25 razy 23

  odprawa robocza agentury moskiewskiej najniższego szczebla

  Nadzorował ich oficer prowadzący Orban

  Zależnie od wyników burzy guwna mózgowego Łubianka podejmie decyzje strategiczne, w przypadku RP zastanowią się czy wspierać pisiornię czy też armię Rydzyka

  Na miejscu Moskwy rzuciłbym polactwu TRUPOLEWA, dopiero by się zaczęła walka psów o kość

 • rgosc7

  Oceniono 16 razy 16

  Już tylko z faszystami preziowi po drodze...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX