Duda nie wie "na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych". Eksperci załamali ręce

- Ja nie wiem, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych. Głosy naukowców są bardzo różne - mówił Andrzej Duda na konferencji. Mówił też o tym, że "były bardzo różne te klimaty".
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji podsumowującej projekt Ministerstwa Środowiska o adaptacji miast do zmian klimatu. Duda po raz kolejny mówił o sprawiedliwej i solidarnej transformacji. Pokusił się też o dywagacje na temat zmian klimatycznych.

Stwierdził, że "faktem są powodzie, większe niż dawniej, faktem są susze, większe niż dawniej, faktem jest, że lata są cieplejsze, a zimy są również cieplejsze, a więc że klimat z jakichś przyczyn się ociepla".

"Były bardzo różne te klimaty"

Jednocześnie przyznał, że sam "nie wie, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych". - Głosy naukowców są bardzo różne. Wiemy doskonale o tym, że mamy do czynienia też ze skrajnościami, ale patrząc obiektywnie, historycznie, według takiej wiedzy, która jest pewna: zmiany klimatu były w historii świata - powiedział.

Były bardzo różne te klimaty. Od epok lodowcowych, aż także po epoki, kiedy mieliśmy tutaj na naszych ziemiach klimat tropikalny. Było różnie, a jakie były tego przyczyny? Naturalne, bo nie było człowieka wtedy na świecie i ta emisja musiała następować w związku z tym w inny sposób

- mówił Duda na konferencji. - W jakim procencie dzisiaj człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych? W jakimś procencie na pewno, bo emitujemy, nie ma żadnych wątpliwości. Czy powinniśmy to ograniczać? Ja uważam, że tak - powiedział.

"Słów brakuje"

Na reakcję ekspertów nie trzeba było długo czekać. Marek Józefiak z Greenpeace Polska napisał, że choć prezydent "cały czas się uczy", to widocznie zabrakło mu czasu na zgłębianie nauki o klimacie. 

Z kolei Lidia Wojtal, ekspertka ds. unijnych i globalnych negocjacji klimatycznych przyznała, że "słów jej brakuje". "Naprawdę? Po 3 szczytach klimatycznych w PL, w tym jednym z jego udziałem i zaproszonego przez niego najwyższego szczebla?" - pytała. 

"Nie mam nerwów tego czytać. Skoro nauka nie daje panu prezydentowi wystarczających dowodów na to, że zmiany klimatu wynikają z działalności ludzkiej, to powinien zawnioskować o wyjście z UNFCCC [Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - red.] i Porozumienia paryskiego, a nie organizować szczyty klimatyczne" - dodała Wojtal.

Więcej o:
Komentarze (396)
Duda nie wie "na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych". Eksperci załamali ręce
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 59 razy 51

  ten pseudodoktor prawa nie zna konstytucji a wymaga sie od niego wiedzy z innych dziedzin, nie bądźmy śmieszni

 • ami_lii

  Oceniono 41 razy 31

  No kurcze, mówił że cały czas czyta i cały czas się uczy. To co on czyta w takim razie, gazetki parafialne? Ulotki z Biedronki? Memy w internecie?

 • maratss

  Oceniono 32 razy 24

  Zabawne, że mieliśmy kiedyś prezydenta elektryka, którego nigdy nie kusiło poruszanie tematu żarówek na arenie międzynarodowej. Znamienny jest też fakt, że ten prosty elektryk nie robił nawet w 1% takiej wiochy jak doktor prawa. Wykształcenie jednak nie świadczy o niczym.Moja Babcia w takich sytuacjach zawsze mówiła: nie każdy, kto ma wykształcenie wyższe ma i podstawowe.

 • kaczoroa

  Oceniono 36 razy 24

  Andrzej mnie nie rozczarowaleś, dokładnie tego się po tobie spodziewałem. Przecież w Warszawie pada dzisiaj śnieg to pewnie znowu masz rację

 • xsawer

  Oceniono 37 razy 23

  Nauka religii nic nie mówi o globalnym ociepleniu.
  P.S. Mam znajomego wyznawcę PiS. Na każde niewygodne pytanie ma jedną odpowiedź, "A ja nie wiem!".

 • seboc

  Oceniono 34 razy 22

  Ten przyglup razem z dworem kosztuje podatnika kilkaset milionow rocznie.
  Jaki jest sens utrzymywac urzad, ktory nic nie moze, nic nie potrafi, nie podejmuje zadnych decyzji, nie podejmuje zydnych inicjatyw (ustawodawczych) i nic nie wie.
  W prawdziwym, niepolitycznym swiecie, taki osobnik skazany bylby na trwale bezrobocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX