Senat dla opozycji, a Sejm dla PiS. Patowy wariant analizują obydwie strony. "Przygotowujemy się"

Senat dla opozycji, a Sejm dla PiS? Taki scenariusz mają rozważać obydwie strony przed wyborami parlamentarnymi - opisuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Na łamach "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko opisuje, że w szeregach Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się obawy, że w wyborach parlamentarnych partia może wygrać wybory do Sejmu, ale do Senatu już nie.

Taki scenariusz ma również analizować opozycja. Z informacji "Rz" wynika, że symulacje Platformy Obywatelskiej wskazują na to, że około 70 miejsc na 100 w Senacie mogliby zająć przedstawiciele zjednoczonej opozycji (nie doprecyzowano, czy chodzi o sam wariant PO-KO-Nowoczesna, czy też szerszy).

Analizowana sytuacja stworzyłaby na polskiej scenie politycznej układ, który mógłby spowalniać proces legislacyjny. PiS po przegłosowaniu ustawy, po ewentualnym odrzuceniu jej przez Senat, musiałoby ponownie w Sejmie je uchwalać.

- PiS nadal by je przegłosowywało, ale cały proces byłby dużo mniej sprawny niż obecnie - mówił "Rz" polityk opozycji.

Na ile realny jest taki scenariusz? Rozmówca dziennika z PiS stwierdza, że jego partia "przygotowuje się na taki wariant", by sprawować władzę bez Senatu.

Więcej o:
Komentarze (61)
Wybory parlamentarne 2019. "Rzeczpospolita": Możliwe zwycięstwo PiS w Sejmie i opozycji w Senacie
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 27 razy 19

  I wtedy PiS powie, że spełnia obietnicę wszystkich partii i zlikwiduje senat, nocną uchwałą sejmu, a Andrzejek o świcie podpisze:)

 • falbor

  Oceniono 21 razy 15

  Proponuję tak:
  Pan Jarek na "zasłużoną" emeryturę, jakiś ładny dom spokojnej starości dla bogatych seniorów, gdzieś w okolicach Soczi. Putin na pewno pozwoli na postawienie kilku pomników brata w pobliżu....

 • polakadam

  Oceniono 25 razy 15

  Radzę pisowi przeanalizować układ w którym tracą nie tylko senat ale i sejm. Przeanalizować pod kontem czy uciekać wtedy do Łukaszenki czy do Putina.

 • acototak

  Oceniono 11 razy 11

  Należy tylko doprowadzić do tego, żeby głosy nie były marnowane. Po ostatnich wyborach 24% wyborców nie ma swoich przedstawicieli w Sejmie.

 • zbych21

  Oceniono 10 razy 8

  Plan minimum: nie dopuścić, by PiS miał samodzielną większość w Sejmie. Niech rządzi, jeśli taka wola ludu, ale żeby nie mógł robić rewolucji i musiał się z kimś liczyć.

 • ml2403

  Oceniono 7 razy 7

  Te wszystkie sondaże są warte funta kłaków, bo albo je robi CBOS albo nawet wiarygodna sondażownia ale ludzie poza pisuarami i tak nie chcą się wypowiadać. Jedynym sondażem będą wybory, a tu nic się nie zmieniło czyli połączona opozycja z łatwością wygrywa z PiS-em o ile nie popełni jakichś katastrofalnych błędów. PiS rządzi samodzielnie bo po pierwsze oszukał wyborców, że będzie moralność w polityce, po drugie, że teraz będą inni młodsi rządzić i schował Kaczyńskiego i Macierewicza i po trzecie dzięki Millerowi, który zmarnował ok. miliona głosów zakładając koalicję i dzięki Korwinowi, który też znalazł się tuż poniżej progu. Dla przypomnienia nawet 44% nie dało większości SLD w 2001 roku i 42% PO w 2007 roku, a tu 37% dało samodzielną większość. Taki fuks się zdarza raz, a PiS raczej dostanie koło 30% niż 40% więc będzie opozycją i ma jedyną szanse w sfałszowaniu wyborów co będzie jednak trudne. Jeżeli jednak PiS będzie robił to co teraz czyli rozdawnictwo pieniędzy swoim na potęgę to może nawet nie dostać mniejszości blokującej stawiania przed Trybunałem Stanu i tak trzymać.

 • jedyny_times

  Oceniono 13 razy 7

  PiS należy odsunąć od władzy, tym raze to się uda na drodze demokratycznych wyborów, następnej takiej okazji nie będzie. I jak kiedyś będzie się pisało o pisie w podręcznikach do historii, tak jeśli opozycja się nie zjednoczy i nie wygra wyborów, to będzie się mówić kiedyś o opozycji jako o tych dzięki których nieudaczności Polska popadła rządy autorytarne, następnie pozostała na skraju UE, a później musiała ulec imperialnej polityce rosji przy walnej pomocy agentury rządzącej Polską.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 10 razy 6

  I jeszcze nie swój prezydent! Chyba, że prezes wyciągnie asa w rękawie Jana Marię Jackowskiego na prezydenta. Pokaże że młody, przystojny, obdarzony hojnie przez naturę, jurny, jak na Pis to nawet inteligentny ( tak 0,1Asta - to Pisowska skala inteligencji np. Suski -0,2 Asta, a Pawłowicz- 2Asty, Piotrowicz-1,5Asta, Błaszczak- 0,3Asta, Brudziński - 0,6Asta, Tarczyński -0,05Asta), ma zdanie na każdy temat, zna każdy problem, umie wskazać rozwiązanie ( prezesa), nie posiada żadnych umiejętności, potrafi pisać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX