Salvini na spotkaniu z Joachimem Brudzińskim: Polska i Włochy bohaterami europejskiej wiosny

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkali się w Warszawie. Na wspólnej konferencji prasowej w Warszawie mówili m.in. potrzebie reformy Unii Europejskiej i o polityce migracyjnej.
Zobacz wideo

Joachim Brudziński i eurosceptyczny wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini po spotkaniu wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. Na godzinę 15 jest z kolei zaplanowane spotkanie Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim

Polska i Włochy zgodne w kwestii nieprzyjmowania migrantów

- Bardzo się cieszę, że doszło do naszego spotkania. W sposób oczywisty omawialiśmy tematykę związaną z wszystkim, co wiąże się z zagrożeniem bezpieczeństwa w Unii Europejskiej - mówił Joachim Brudziński na wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Włoch.

Jak dodał, Polskę i Włochy łączy między innymi podejście do spraw bezpieczeństwa i do kwestii polityki migracyjnej. 

- Chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, że zdaniem Polski najskuteczniejszą pomocą dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najważniejsza jest pomoc na miejscu, u źródła - mówił Brudziński.

Polski szef resortu spraw wewnętrznych dodał, że - wbrew niektórym spekulacjom - Polska ani Włochy nie zamierzają opuszczać Unii Europejskiej.

Polska ani Włochy nigdzie z Unii Europejskiej się nie wybierają, jesteśmy integralną częścią UE i chcemy mieć wpływ na to, jak nasz wspólny dom europejski będzie wyglądał. Tym, którzy chcieliby nas widzieć na pozycjach skrajnych, antyeuropejskich, możemy powiedzieć: to jest mission impossible

- zapewniał Brudziński, dodając, że Polska i Włochy chcą "reformować Unię Europejską w takim kierunku, żeby była "bliższa obywatelom". 

Salvini: W Europie neguje się rodzinę

Matteo Salvini podziękował za ciepłe przyjęcie i dodał, że Polskę i Włochy łączą wspólne wartości dotyczące rodziny, rozwoju i wzrostu. Odniósł się też - w nieco ostrzejszych słowach niż Brudziński - do kwestii przyjmowania imigrantów. Jak stwierdził, Włochy i Polska chcą przyspieszyć protest deportacji.

- W Europie padają propozycje przyjmowania kolejnych imigrantów, z kolejnych łodzi, którzy są przewożeni przez przemytników. Staje się to ogromnym problemem, to ryzyku typu kamikaze. Zgadzam się z polskimi kolegami, że jest potrzeba, żebyśmy przyspieszyli proces deportacji  - mówił.

Salvini dodał, że w najbliższym czasie powstanie wspólny plan działania, który "zasili Europę w nową energię". Jak dodał, Polska i Włochy muszą przeciwstawić się negowaniu kluczowych dla naszych państw wartości przez Zachód.

- Jan Paweł II mówił o tym, że Europa musi wrócić do swojej tożsamości i korzeni judeochrześcijańskich, a to w Brukseli się neguje w sposób szalony. Neguje się rodzinę, przeważają tylko wartości innego rodzaju - mówił szef włoskiego MSW.

Salvini podsumował spotkanie słowami, że "Polska i Włochy będą bohaterami nowej wiosny europejskiej, renesansu odrodzenia prawdziwych europejskich wartości”.

Matteo Salvini w Polsce. Chce utworzyć sojusz konserwatystów w UE?

Jeszcze przed przyjazdem Salviniego do Polski, Joachim Brudziński odniósł się do zarzutów o prorosyjskie sympatie włoskiego polityka. "Matteo Salvini jest wicepremierem dużego, ważnego państwa w UE (...) Jak Donalda Tuska rosyjska prasa określała mianem 'naszego człowieka w Warszawie', to ci, którzy dzisiaj atakują Jarosława Kaczyńskiego, wtedy piali z zachwytu i bili brawo" - mówił szef MSWiA.

Salvini publicznie stanął w obronie inspirowanego przez Rosję referendum z 2014 roku w sprawie statusu Krymu. Latem w rozmowie z "Washington Post" skrytykował rewolucję na kijowskim Majdanie, oceniając, że była finansowana przez zagraniczne siły. Matteo Salvini krytycznie odnosił się też do unijnych sankcji wobec Rosji, jednak do tej pory rząd premiera Giuseppe Contego nie blokował na Radzie Europejskiej przedłużenia restrykcji.

Według "La Repubblica", która jako pierwsza poinformowała o spotkaniu, Matteo Salvini chce zawiązać sojusz najbardziej konserwatywnych partii europejskich, które miałyby utworzyć własne ugrupowanie w Parlamencie Europejskim po majowych wyborach. Włoski dziennik "Il Messaggero" napisał na swych stronach internetowych, że celem Salviniego w Warszawie jest porozumienie w sprawie migracji oraz usankcjonowanie "paktu suwerennościowców", czyli partii stawiających na narodowy, a nie federacyjny charakter Unii Europejskiej. Dziennik twierdził, że jeśli między liderami Ligi i PiS "będzie chemia", to politycy spotkają się najpóźniej w lutym we Włoszech na konwencji "europejskich suwerennościowców".

Więcej o: