Premier odwołał wiceminister Bojanowską. Za "jednorazowe pobicie to nie przemoc domowa"

Elżbieta Bojanowska została odwołana ze stanowiska wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej dymisja ma związek z kontrowersyjnym projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Znalazł się tam zapis, że "jednorazowe pobicie" nie jest przemocą domową.

Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie rozpatrzył wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska o odwołanie Elżbiety Bojanowskiej ze stanowiska. Informacja o dymisji Bojanowskiej została potwierdzona przez rzeczniczkę rządu, Joannę Kopcińską.

Elżbieta Bojanowska zdymisjonowana

Bojanowska była odpowiedzialna za prace nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. We wtorek minister Elżbieta Rafalska skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego wniosek o odwołanie Bojanowskiej z pełnionej funkcji.

Wiceminister Elżbieta Bojanowska w ramach obowiązków służbowych sprawowała nadzór nad zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw. Odpowiadała również za obszar polityki senioralnej i pomocy społecznej


- informowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  

Resort w uzasadnieniu wniosku o dymisję dodał, że "w projektowanej ustawie znalazły się kontrowersyjne zapisy, na które nigdy nie było zgody minister Elżbiety Rafalskiej".

W piątek Elżbieta Bojanowska oddała się do dyspozycji minister Elżbiety Rafalskiej. W wygłoszonym oświadczeniu stwierdziła, że "ta wersja projektu nie powinna była wyjść poza mury resortu".

Absolutnie zapisem niedopuszczalnym i niezgodnym z naszymi intencjami, jaki znalazł się w tym projekcie, było zawężające zdefiniowanie przemocy domowej. Każda osoba, której prawa bądź dobra osobiste zostały naruszone w wyniku przemocy domowej, powinna być zdefiniowana i jest ofiarą. Bez różnicowania, czy to działanie było jednorazowe, czy miało uporczywy, czy powtarzalny charakter


- zaznaczyła w piątek Elżbieta Bojanowska.

Kontrowersje wokół projektu ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek 31 grudnia, ale już w środę 2 stycznia go usunięto. Miało to związek z budzącymi wątpliwość zapisami, dotyczącymi definicji przemocy i przyznawania Niebieskiej Karty.

Projekt przewidywał między innymi, że jednorazowy akt przemocy wobec bliskich nie byłby kwalifikowany przez organa ścigania jako przemoc.

Wcześniej w tej sprawie interweniował premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że polskie prawo musi być klarowne, oraz bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary. Zwrócił uwagę, że ofiary są często zastraszane, dlatego Niebieska Karta ma bronić praw osoby, której dotknęła krzywda. "Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie" - pisał na Twitterze szef rządu.

Więcej o:
Komentarze (72)
Elżbieta Bojanowska odwołana przez Mateusza Morawieckiego. Za "jednorazowe pobicie to nie przemoc domowa"
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 40 razy 38

  Towarzysze, w wyniku trudności obiektywnych towarzyszka Bojanowska musi zmienić front pracy na odcinek zarządu spółki skarbu państwa. Kto przeciw? Nie widzę. Kto za? Dziękuję, wszyscy. Niech żyje rewolucja i towarzysz Jarosław.

 • synanki

  Oceniono 27 razy 25

  zapewne odprawa będzie równie godna jak jej poświęcenie w pracy dla naszej katolickiej ojczyzny.

 • laik404

  Oceniono 17 razy 15

  Kowal zawinił a Cygana powiesili...

  Wywalił ktoś idiotyzm dla przypodobania się klerowi i nie miał odwagi pod tym się podpisać jak tąpnęło

 • eclipse23

  Oceniono 15 razy 13

  Teraz przeniesie sie pasożyta lepszego sortu na inne stanowisko., stratna nie bedzie

 • ggchmiel

  Oceniono 11 razy 11

  W następnej poprawce zaproponowanej przez Ordo Iuris a przedstawionej przez p. min. Rafalską bedzie, że przemoc domowa zaczyna się od utraty 500 ml krwi ze złamanego nosa, pod warunkiem, że złamanie było z przemieszczeniem.

 • maratss

  Oceniono 12 razy 10

  Jak bardzo trzeba mieć zryty łeb żeby wprowadzać durne ustawy,które natychmiast się wycofuje i jeszcze jest zdziwionym,że społeczeństwo jest zbulwersowane.Wszystkiego wam brak Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

 • nanabun

  Oceniono 9 razy 9

  Znaleźli kozła ofiarnego. Ciekawe kto na prawdę jest autorem ustawy wpie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX