"Fakt": wyciekł list ambasador USA do polskiego ministra. Miała interweniować w sprawie Ubera

Wyciekł kolejny list napisany przez Georgette Mosbacher - sensacyjnie donosi "Fakt". Ambasador USA w Polsce miała tym razem zażądać od ministra infrastruktury odstąpienia od projektu blokującego działalność Ubera w Polsce.
Zobacz wideo

W listopadzie dziennikarze opublikowali w mediach społecznościowych list, który ambasador Georgette Mosbacher wysłała do Mateusza Morawieckiego, krytycznie odnosząc się do postawy polskiego rządu wobec autorów głośnego reportażu TVN o neonazistach i "urodzinach Hitlera". Teraz, według dziennika "Fakt", ambasador miała interweniować w podobny sposób, ale dla odmiany u ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Kolejny list ambasador USA? "Zażądała odstąpienia od projektu"

Jak donosi "Fakt", kolejny list Mosbacher dotyczył projektu ustawy o transporcie drogowym z października 2018 roku, który w praktyce blokowałby działalność Ubera w Polsce. Gdy projekt trafił do Rady Ministrów, miała zainterweniować ambasador USA. Zdaniem anonimowego źródła z ministerstwa, na które powołuje się "Fakt", Mosbacher napisała do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka "ostry list". Charakterystyczny styl pisma, literówki w nazwiskach premiera i ministrów oraz odręczne dopiski, przypominają wcześniejszą korespondencję Mosbacher do premiera polskiego rządu.  

"Ambasador USA zażądała w nim odstąpienia od projektu i zagroziła, że w przeciwnym razie może to zamrozić planowane inwestycje amerykańskie w Polsce" - czytamy w "Fakcie".

- Potraktowała nas jak republikę bananową. Choć minister tłumaczył jej, że Uber działa bezprawnie w Polsce, była głucha na argumenty - mówi anonimowe źródło z Kancelarii Premiera cytowane przez "Fakt".

List miał zostać napisany przez Mosbacher 25 października. Niedługo później wycofano się z ograniczenia działalności Ubera w Polsce. Poprosiliśmy Ministerstwo Infrastruktury o komentarz w sprawie listu ambasador USA. Czekamy na odpowiedź.

Wyciek wcześniejszych listów ambasador USA

W liście skierowanym do Mateusza Morawieckiego Mosbacher krytykowała rząd w związku z wypowiedziami, m.in. szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, na temat autorów reportażu "Superwizjera" o polskich neonazistach. Początkowo nie wiadomo było, czy pismo jest autentyczne - zawierało błędy w nazwiskach i nie wysłano go na oficjalnej papeterii. Wpłynięcie listu potwierdził jednak rzecznik prezydenta (kopię miał otrzymać Andrzej Duda i minister Joachim Brudziński). Ambasada USA w Polsce poinformowała, że "nie może komentować oficjalnej korespondencji dyplomatycznej".

Sama Mosbacher przeprosiła za literówki. Podkreśliła jednocześnie, że list wysłała, broniąc amerykańskich interesów. - Ja muszę reagować, gdy widzę, że jakieś prawo może być niekorzystne dla amerykańskich firm. Tak samo zapewne robią inni ambasadorzy. Nie mówię jednak Polakom, co mają robić. Nie jestem tutaj, żeby mówić innym, jak mają urządzać swoje państwo, i nie mam takiej mocy, ale mam zobowiązania, z których muszę się wywiązać. Dlatego podnoszę te kwestie otwarcie - mówiła.

Więcej o:
Komentarze (247)
"Fakt": wyciekł kolejny list ambasador USA. Miała interweniować w sprawie Ubera
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 23 razy 19

  Niezłomni wstają z kolan. Hi hi hi. Prezesa już boli kolano od ciągłego wstawania.

 • radeberger

  Oceniono 16 razy 14

  Bez znaczenia. Tzw. suweren dalej będzie padać twarzą na podłogę na samo słowo "USA", a UE traktować jako IV rzeszę. Bo tak każe mu jego ukochana partia.

 • walek7003

  Oceniono 16 razy 14

  Upraszczając list p. Ambasador można przetłumaczyć: Na kolana gnoje...bo podniosę cenę.

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 12

  Nie tylko klechy dyktują władzy co ma robić. Marionetki tańczą jak im inni zagrają.

 • zbych21

  Oceniono 15 razy 9

  Jak masz tylko jednego sojusznika, to musisz mu robić "łaskę". Nie masz wyboru.

 • e50504

  Oceniono 12 razy 8

  Amerykańska penera jest po prostu wysłannikiem amerykańskiej oligarchii, a zakompleksione husarzyki plują się o jakichś sojuszach.

  W Polsce jak w lesie xD

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX