Wicepremier Włoch Matteo Salvini z wizytą w Warszawie. Spotka się z Jarosławem Kaczyńskim

Wicepremier Włoch Matteo Salvini w Polsce. Spotka się z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim oraz Jarosławem Kaczyńskim.
Zobacz wideo

Wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini złoży dziś wizytę w Warszawie. Lider prawicowej Ligi spotka się ze swym odpowiednikiem, czyli ministrem Joachimem Brudzińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wśród tematów rozmów wymieniane są kwestie migracyjne i reforma Unii Europejskiej.

Matteo Salvini w Polsce. Chce utworzyć sojusz konserwatystów w UE?

Według "La Repubblica", która jako pierwsza poinformowała o spotkaniu, Matteo Salvini chce zawiązać sojusz najbardziej konserwatywnych partii europejskich, które miałyby utworzyć własne ugrupowanie w Parlamencie Europejskim po majowych wyborach. Włoski dziennik "Il Messaggero" napisał na swych stronach internetowych, że celem Salviniego w Warszawie jest porozumienie w sprawie migracji oraz usankcjonowanie "paktu suwerennościowców", czyli partii stawiających na narodowy, a nie federacyjny charakter Unii Europejskiej. Dziennik twierdzi, że jeśli między liderami Ligi i PiS "będzie chemia", to politycy spotkają się najpóźniej w lutym we Włoszech na konwencji "europejskich suwerennościowców".

Na 12.30 zaplanowano wspólne oświadczenia szefów resortów spraw wewnętrznych - Joachima Brudzińskiego i Matteo Salviniego. O 15.00 włoski wicepremier będzie przez około półtorej godziny rozmawiał z prezesem PiS. W Warszawie Matteo Salvini spotka się też z włoskimi przedsiębiorcami.

Joachim Brudziński o spotkaniu z Salvinim: "Tematów do rozmowy będzie wiele"

Politycy PiS mówią, że rozmowy z włoskim wicepremierem będą dotyczyły między innymi funkcjonowania Unii Europejskiej. Joachim Brudziński powiedział w radiowej Trójce, że tematów do rozmowy będzie wiele. Wymienił kwestie migracyjne i dodał, że oba państwa łączą interesy społeczne, kulturalne i polityczne. Szef MSWiA zwrócił również uwagę, że we Włoszech jest wiele polskich miejsc pamięci. Podkreślił także, że PiS, jako partia popierająca obecność Polski w UE, będzie dokładała wszelkich starań, by we współpracy ze swoimi partnerami tak reformować Unię Europejską, "by była ona bliższa ideom ojców założycieli".

Prorosyjskie sympatie Matteo Salviniego

Minister Brudziński odniósł się także do zarzutów o prorosyjskie sympatie Matteo Salviniego. "Matteo Salvini jest wicepremierem dużego, ważnego państwa w UE (...) Jak Donalda Tuska rosyjska prasa określała mianem 'naszego człowieka w Warszawie', to ci, którzy dzisiaj atakują Jarosława Kaczyńskiego, wtedy piali z zachwytu i bili brawo" - powiedział szef MSWiA.

Włoski polityk publicznie stanął w obronie inspirowanego przez Rosję referendum z 2014 roku w sprawie statusu Krymu. Latem w rozmowie z "Washington Post" skrytykował rewolucję na kijowskim Majdanie, oceniając, że była finansowana przez zagraniczne siły. Matteo Salvini krytycznie odnosił się też do unijnych sankcji wobec Rosji, jednak do tej pory rząd premiera Giuseppe Contego nie blokował na Radzie Europejskiej przedłużenia restrykcji.

Więcej o: