Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę ws. współpracownic Glapińskiego. "Przerwijmy koryto plus"

- Nie ma miejsca na takie standardy - mówił na konferencji w Sejmie poseł Kukiz'15 Jerzy Kozłowski. Razem z Piotrem Apelem poinformowali, że składają zawiadomienie do prokuratury ws. zatrudnienia i zarobków współpracownic prezesa NBP.
Zobacz wideo

Prokuratura będzie musiała zdecydować, czy zająć się sprawą zatrudnienia i wysokich pensji współpracownic prezesa NBP Adama Glapińskiego. Zawiadomienie w tej sprawie złożył klub Kukiz'15.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę ws. współpracownic Glapińskiego

- Słyszeliśmy wszyscy doniesienia medialne o olbrzymich zarobkach asystentek w NBP. W związku z tym składamy dziś zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP - mówił w Sejmie poseł Piotr Apel. Wyjaśnił, że chodzi o przestępstwo polegające na niegospodarności i zapowiedział, że jeszcze dziś pismo trafi do prokuratury.

W grudniu "Gazeta Wyborcza" informowała, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Martyna Wojciechowska może zarabiać nawet 65 tys. zł miesięcznie. Później portal OKO.press ustalił, że dodatkowo Wojciechowska może otrzymywać ok. 11-12 tys. zł za zasiadanie w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Chcemy, aby prokuratura zbadała, czy prezes NBP nie nadużył swoich kompetencji - mówił poseł Apel. Stwierdził, że ugrupowanie zawiadomi śledczych także o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego. - Według doniesień medialnych duży przetarg wygrała firma, w której pracuje bliska rodzina prezesa NBP - dodał. 

"Mamy prawdopodobnie do czynienia z sitwą"

- PiS obiecywało i obiecuje dalej Polakom, że będzie wprowadzać lepsze standardy w obsadzaniu stanowisk w instytucjach. W Narodowym Banku Polskim mamy przykład, że tak nie jest - mówił na konferencji poseł Kukiz'15 Jerzy Kozłowski.

- Nie trzeba nikogo przekonywać, że pracownicy na kluczowych stanowiskach w NBP powinni być jak żona Cezara: poza wszelkimi podejrzeniami. A tu mamy prawdopodobnie do czynienia z sitwą, z układami, a kompetencje są nieistotne - stwierdził. Dodał, że jego klub złożył projekt "ustawy antysitwowej". - Nie ma miejsca na takie standardy - dodał.

- Spółki Skarbu Państwa to instytucje obywateli, nas wszystkich. Mają one bogacić nas jako Polaków, a nie powinny być miejscem do zarabiania dla kumpli, dla rodzin partii rządzącej. Tej czy poprzedniej, nie ma znaczenia - stwierdził Piotr Apel. Kozłowski dodał, że spółki są dla "obecnej i poprzedniej" władzy "korytem plus".

Gowin: Byłoby to niezwykle bulwersujące

Wcześniej krytycznie do sprawy zarobków współpracownic prezesa NBP odnieśli się też niektórzy politycy koalicji rządzącej. - Jeśli te informacje się potwierdzą, to byłby to niezwykle bulwersując fakt - powiedział dziennikarzom w Sejmie w poniedziałek minister nauki Jarosław Gowin.

Wcześniej senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski skierował do prezesa NBP Adama Glapińskiego pytanie o wysokość zarobków w tej instytucji. Jackowski mówił dziennikarzom, że zdecydował się na to, gdyż do jego biura senatorskiego przychodzili wyborcy, których "bulwersowały medialne doniesienia" na temat wysokich płac i premii w NBP.

Więcej o:
Komentarze (165)
Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę ws. współpracownic Glapińskiego
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 42 razy 30

  a to się Kukizowskie wieprzki ocknęły i wybudziły ze snu zimowego bo poczuły świeża gotówkę, której nie mogą zajumac... od 3 lat glosują tak jak PiS, a tu nagle asystentki Glapińskiego im przeszkadzają ciulom...
  uczestniczycie w korycie plus od początku kadencji, teraz nagle się okazało żeście oburzeni????
  PS Glapiński nadaje się do pierdla a nie do interpelacji poselskiej za taka ewidentna kradzież z budżetu państwa

 • hikuj13

  Oceniono 47 razy 27

  najpierw trzeba posprzątać prokuraturę (z dyspozycyjnych prokuratorów) i sądy z nominatów tak zwanego KRS

 • jurek4491

  Oceniono 41 razy 25

  Takiego DRAŃSTWA jak pod rządami PiS dy to jeszcze NIGDY w naszym kraju nie było .

 • mirek11768

  Oceniono 31 razy 17

  zrobić audyt tych ,,doradców'' to się okaże , że 99% to znajomi(znajome), znajomi króliczka i inne pociotki. Q...wa. ile jeszcze wydoją te bolszewickie mendy ?????

 • barbarella.net

  Oceniono 33 razy 15

  "Przerwijmy koryto plus"

  Jestem za! :)
  Oszczędzajmy.

  A kiedy koniec finansowania księży państwowymi pieniędzmi?
  Składki ZUS i inne miliony wyciągane przez tych darmozjadów?

 • antropoid

  Oceniono 26 razy 14

  KUKIZ, zdecyduj się w końcu, czy jesteś przeciw DOJNEJ zmianie, czy chcesz jej włazić w d...

 • asperamanka

  Oceniono 21 razy 13

  Najgorsze jest to, że za nasze pieniądze odpowiada jako szef NBP facet, ktory najwyraźniej nie ma pojęcia o cenach i wartości pieniądza. Takie asystentki można nabyć w każdej agencji z asystentkami w znacznie niższej cenie, i nowsze modele ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX