Piotra Glińskiego zdenerwował materiał w TVN. Dostało się Agnieszce Holland. "Czerwona płachta"

Minister kultury Piotr Gliński nawiązał na Twitterze do materiału "Faktów" TVN o połączeniu zespołów i studiów filmowych. Polityka zirytował wstęp Justyny Pochanke, która stwierdziła, że Wojciech Smarzowski i Agnieszka Holland działają na Glińskiego jak "płachta na byka".
Zobacz wideo

Pod koniec grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogłosił plan połączenia instytucji zajmujących się produkcją filmową: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA.

"Dzięki temu powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich" - informowało Ministerstwo Kultury w komunikacie.

Materiał o planach ministra wyemitowały w poniedziałek "Fakty" TVN.

- Minister Gliński buduje kolosa, chce połączyć połączyć zespoły i studia filmowe w jeden wielki narodowy projekt. Z ludźmi kina pomysłu nie konsultuje. Nazwiska Smarzowski czy Holland działają na ministra jak płachta na byka

- zapowiedziała materiał prowadząca program Justyna Pochanke.

Piotr Gliński odniósł się do tych słów w poniedziałek na Twitterze.

Jakiś funkcjonariusz TVN fantazjuje, że pp. Smarzowski i Holland działają na mnie „jak płachta na byka”. Pani Holland jako płachta ? Że czerwona to się zgodzę... Ale ja jako byk? Mimo wszystko przesada...

- skomentował.

Zwróciliśmy się do rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej i rzeczniczki Prawa i Sprawiedliwości Beaty Mazurek z prośbą o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

"Słabe to i podłe"

Wpis Glińskiego wywołał krytyczne komentarze. Niektóre osoby zwracały uwagę, że takie słowa i styl wypowiedzi nie licują z pełnioną przez Glińskiego funkcją ministra kultury. 

"Zamiast merytorycznie odnieść się do wątpliwości związanych z powołaniem jednej wszechpolskiej wytwórni filmów, minister kultury nazywa dziennikarza FaktyTVN 'funkcjonariuszem'. A Agnieszkę Holland - czerwoną.  Słabe to i podłe. Ale zgodne z wprowadzaną przez PiS 'kulturą'" - napisała dziennikarka Bianka Mikołajewska.

"Płakać się chce, ze to minister kultury" - napisał poseł Sławomir Nitras. "Socjolog i polityk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Elita. Smutne" - skomentował Maciej Lasek. 


?
 

Zobacz wideo