Onet: mniejsze partie dogadały się ws. koalicji - bez Grzegorza Schetyny. Będą negocjować z PO

PSL, Unia Europejskich Demokratów, Nowoczesna i SLD porozumiały się co do wspólnego startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego - podaje nieoficjalnie Onet. Teraz partie chcą wspólnie negocjować z największym opozycyjnym ugrupowaniem - Platformą Obywatelską.
Zobacz wideo

Opozycja jest coraz bliżej stworzenia dużej listy koalicyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jak podaje nieoficjalnie portal Onet.pl, Polskie Stronnictwo Ludowe, Unia Europejskich Demokratów, Nowoczesna i Sojusz Lewicy Demokratycznej nawiązali w tej kwestii porozumienie. - Praktycznie jesteśmy już dogadani - mówi portalowi jedna z osób z kierownictwa PSL.

Teraz ma dojść do rozmów z liderem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną. Jak czytamy w Onet, liderzy mniejszych partii opozycyjnych nie chcieli prowadzić wcześniejszych samodzielnych negocjacji. Wszystko przez sytuację, do której doszło w grudniu, gdy do PO dołączyła część posłów Nowoczesnej. Partyjni liderzy obawiali się, że i w ich przypadku mogłoby dojść do podobnego scenariusza.

Już wcześniej działacze mniejszych partii dawali sygnały mówiące o tym, że może dojść między nimi do współpracy.

- Nie stawiamy żadnych warunków do rozmów np. z PO, wbrew temu co podają niektóre media - deklarował kilka dni temu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Lepiej rozmawia mi się teraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem niż z Grzegorzem Schetyną

- przekonywała na początku roku w Polsat News liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Nikogo z opozycji demokratycznej nie wykluczamy z rozmów, Grzegorz Schetyna zrobił ostatnio błąd w sprawie Nowoczesnej, ale idą święta - czas pojednania - mówił w grudniu przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty w Polsat News.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (140)
Onet: mniejsze partie dogadały się ws. koalicji - bez Grzegorza Schetyny. Będą negocjować z PO
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 57 razy 37

  Brawo, tak trzymać.

  A ty, Schetyna, ambicję do kieszeni.
  Biedroń zresztą też.

  Tylko tak można rozjechać PIS. Jeżeli nie - to on rozjedzie was i Polskę przy okazji.

 • honorny

  Oceniono 31 razy 21

  Szeroka koalicja ma sens nie jako projekt polityczny, tylko jako sposób na delegalizację PiS i wytoczenie jej przywódcom procesów karnych. Zaraz potem powinny się odbyć kolejne wybory parlamentarne, z nową odsłoną sceny politycznej, którą obecni włodarze obserwowaliby zza krat.
  Nawiasem mówiąc, Schetyna jako twarz opozycji, to najlepszy z możliwych scenariuszy dla PiS.

 • pysio62

  Oceniono 29 razy 21

  Ta droga jest tez jak najbardziej w porzadku, wazne jest tylko, zeby powstala jedna wielka koalicja wszystkich demokratycznych i proeuropejskich partii i organizacji, na ktora mogliby glosowac wszyscy patriotycznie nastawieni i uczciwi Polacy. Taka koalicja nie bedzie miala zadnych problemow z tym, zeby odsunac od wladzy Kaczynskiego i PIS, a pozniej Dude, poniewaz wybory do PE to jest oczywiscie tylko poczatek tej wspolpracy.

 • dik2002x

  Oceniono 29 razy 17

  No wreszcie jakiś postęp. Trzymam kciuki. Czas zewrzeć szyki. Idziemy na wojnę. Nie ma teraz ważniejszej sprawy, jak pogonić dojną zmianę. . Dla waszych dzieci i wnuków

 • glencok

  Oceniono 20 razy 14

  I dobrze. Lepiej dla negocjacji. Słabsi poczują się silniejsi a Schetyna nie będzie miał dziwnych pomysłów. A bez PO i tak to nie by nie miało sensu, więc tak na prawdę nic się nie zmieniło.
  I tak sobie myślę. Wyborcy PO którzy nie przepadają za Schetyną wiedzą że najbliższe wybory w partii przyniosą zmianę a jego miejsce zajmie jakiś ogarnięty lider. Wyborcy pisu mają "eine fuhrer" i żadnego prawa głosu nawet wewnątrz własnej partii :)

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 18 razy 14

  No panienki, chować swoje urazy i tytuły szlacheckie. Jeśli się nie dogadacie to ani Polacy, ani historia Wam tego nie wybaczy.

 • barakuda62

  Oceniono 16 razy 10

  Bardzo dobre posunięcie- prędzej ci mniejsi muszą być razem wtedy i Schetyna musi zacząć się liczyć z dużą "koalicją" i zacznie traktować tych mniejszych poważniej by stworzyć prawdziwą KOALICJE do PE a przede wszystkim by na jesienie odsunąć tę nienażartą szarańczę i ratować demokrację w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX