Gowin o "szokująco wysokich" zarobkach "dwórek" Glapińskiego. "To byłoby bulwersujące"

- Jeśli się to potwierdzi, to byłoby bulwersujące - mówił wicepremier Jarosław Gowin o doniesieniach nt. zarobków współpracowniczek prezesa NBP. Jedna z przezwanych w mediach "dwórkami" prezesa Glapińskiego pracownic ma zarabiać nawet ponad 75 tys. zł miesięcznie.
Zobacz wideo

- Jeśli te informacje się potwierdzą, to byłoby to niezwykle bulwersując fakt - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister nauki Jarosław Gowin, podaje Interia.pl. Wicepremier skomentował doniesienia o wysokich zarobkach współpracowniczek prezesa NBP Adama Glapińskiego.

- Oczekiwałbym, że władze Narodowego Banku Polskiego przedstawią opinii publicznej uzasadnienie takich szokująco wysokich zarobków - stwierdził Gowin. Podkreślał jednak, że powinniśmy najpierw poznać "fakty" w tej sprawie. Wezwał do przejrzystości w wynagrodzeniach instytucji. 

W grudniu "Gazeta Wyborcza" informowała, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Martyna Wojciechowska może zarabiać nawet 65 tys. zł miesięcznie (wraz z premiami i bonusami). Portal OKO.press ustalił, że dodatkowo Martyna Wojciechowska może otrzymywać ok. 11-12 tys. zł za zasiadanie w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Daje to łącznie ok. 76 tys. zł miesięcznie, czyli ok. 912 tys. zł rocznie.

Senator PiS chce znać zarobki z NBP

Wcześniej senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski skierował do prezesa NBP Adama Glapińskiego pytanie o wysokość zarobków w tej instytucji. Jackowski mówił dziennikarzom, że zdecydował się na to, gdyż do jego biura senatorskiego przychodzili wyborcy, których "bulwersowały medialne doniesienia" na temat wysokich płac i premii w NBP.

Senator Jackowski wyjaśnił, że napisał dwa oświadczenia, czyli senackie interpelacje. Jedna z nich dotyczy wynagrodzeń asystentek, druga - wysokości zarobków w Narodowym Banku Polskim. - Czekam na odpowiedź, mam nadzieję, że będzie wyczerpująca - powiedział senator. Jego zdaniem, opinia publiczna powinna mieć informacje co do zasad wynagradzania w NBP mimo, iż nie jest on instytucją podlegającą ministerstwu finansów. Podkreślił, że nie chodzi mu o zarobki poszczególnych osób, tylko o "sprawę systemową".

Jan Maria Jackowski powiedział, że zgodnie z przepisami, organ, do którego się zwrócił senator, ma 30 dni na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (267)
Gowin o "szokująco wysokich" zarobkach "dwórek" Glapińskiego.
Zaloguj się
 • suwakwrozporku

  Oceniono 118 razy 114

  Gdyby nie afera z KNF-em to pies z kulawą nogą by nie wiedział o "dwórkach" Glapińskiego...

  Pytanie: ilu jeszcze innych pisowskich Glapińskich ma swoje "dwórki" po 65 koła miesięcznie...

 • yaspiman

  Oceniono 86 razy 74

  gowin jak zwykle rżnie głupa, próbując nieudolnie przyjąć myślący wyraz twarzy.

 • junk92508

  Oceniono 68 razy 66

  Dobra k... spokojnie wyciągnie 2500zł za nockę Dyspozycyjność 30 dni w miesiącu i mamy 75tys miesięcznie.

  Więc ja bym powiedział że wynagrodzenie odpowiednie tylko możliwe że miejsce pracy nie te...

 • darek655

  Oceniono 60 razy 58

  Suweren 14,70 zł za godzinę pracy(najniższe wynagrodzenie) Dworka Kniazia z Banku 523zł za godzinę pracy. Dalej Prezesie twierdzisz że do polityki nie idzie się dla pieniędzy,gdzie Pisowski umiar,gdzie Prezesie.Gdzie obietnice,,gdzie wrak samolotu ze Smoleńska,gdzie raport Antosia o ,,zamachu" Gdzie Pisiorki to wszystko?

 • andrzejkot79

  Oceniono 54 razy 52

  Ja też zarabiam 75 tys netto. Tyle że w 44 miesiące. Dziękuję Ci wraz z żoną PISie za dobrą zmianę. Za tą obiecywaną skromność, brak arogancji, przyzwoitość, brak złodziejstwa. Moja żona też bardzo cieszy się z ostatniej podwyżki 90 zł netto. Podziękujemy Wam już w tym roku przy urnie. A nasze dziecko - podziękuje Wam już za kilka lat jak na stałe opuści na wieki Waszą cudowną Polskę. W końcu okradacie i naszego syna odbierając mu 500+. "Za dużo zarabiamy" wspólnie. Moje 1700 zł i żony niewiele więcej oznacza w tym kraju "bogactwo". No ale tym innym 500+ się należy...

 • cezaryk

  Oceniono 51 razy 49

  Pan poseł ma potrzeby. Odpalić mu 5% i się zamknie.
  No jemu do 1. nie starcza.

 • kamuimac

  Oceniono 50 razy 48

  znalazła się dziwica orleańska - ciekawe jakie są zarobki rodziny Gowina pousadzanej gdzie sie tylko da :)

 • odysej2012

  Oceniono 40 razy 38

  Chlop bez kregoslupa mowi o zasadach. Ze niby inni powinni byc im wierni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX