"Rp": Resort rodziny w tajemnicy pisał projekt ustawy o przemocy. "Nie chciano nam go pokazać"

Prace nad kontrowersyjnym projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy toczyły się w tajemnicy - informuje "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, dostępu do projektu nie mieli wcześniej członkowie działającego przy ministerstwie rodziny zespołu ekspertów.
Zobacz wideo

Kontrowersyjny projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 31 grudnia, ale zaledwie dwa dni później - po interwencji premiera Mateusza Morawieckiego - projekt usunięto.

Stało się to w związku z budzącymi wątpliwość zapisami, dotyczącymi definicji przemocy i przyznawania Niebieskiej Karty. Projekt przewidywał między innymi, że jednorazowy akt przemocy wobec bliskich nie byłby kwalifikowany przez organa ścigania jako przemoc.

Jak informuje teraz dziennik "Rzeczpospolita", w pracach nad projektem nie uczestniczyli eksperci działającego przy ministerstwie rodziny Zespołu Monitorującego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

- Pomimo obowiązku ciążącego na ministerstwie nie byliśmy informowani o mających się tam znaleźć zapisach, nikt nie chciał nam pokazać projektu, który był gotowy już w kwietniu. (..) Odpowiadano, że nie mamy do tego uprawnień, dopóki projekt nie przejdzie konsultacji międzyresortowych

- mówi w rozmowie z dziennikiem Daniel Mróz, jeden z członków zespołu.

Zespołowi miały zostać przedstawione jedynie ogólne założenia, bez konkretnych rozwiązań. Resort Elżbiety Rafalskiej nie odpowiedział na pytania przesłane przez "Rzeczpospolitą".

W piątek podczas konferencji prasowej odpowiedzialność za przygotowanie projektu nowelizacji wzięła na siebie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Bojanowska. Oddała się do dyspozycji szefowej resortu Elżbiety Rafalskiej.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (96)
"Rp": Resort rodziny w tajemnicy pisał projekt ustawy o przemocy. "Nie chciano nam go pokazać"
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 60 razy 60

  Proces legislacyjny jak w bananowej republice. Zarządzanie państwem jak w warzywniaku.

 • plutoniczna

  Oceniono 46 razy 46

  ten projekt to nie jest wypadek przy pracy, to działanie systemowe.
  PiS gdyby tylko mógł, odebrałby kobietom nawet prawa wyborcze.

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 42

  Było tajne a jak ujrzało światło dzienne to wstyd i hańba

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 31

  Ściśle tajny bubel , jak zwykle zresztą

 • tilow3

  Oceniono 29 razy 29

  Wiele było afer związanych politykami PiS i przemocą w rodzinie. Zastanawia mnie pewna korelacja - im bliżej ołtarza na mszy i im bardziej religijny ojciec rodziny, tym zazwyczaj sadysta w rodzinie, gwałciciel lub podobny dewiant. Co też oczywiste, pełen frazesów na ustach o obronie tradycji rodzinnych! no i co oczywiste, przeciwnik pedalstwa! Dla takiego gej, czy sodomita, zoofil, nekrofil, to niemal jedno zboczenie - tak sobie myślę, dlaczego nie pisowcy nie wymieniają słowa pedofil? unikają jak ognia. Czego się obawiają?

 • uo.rety

  Oceniono 25 razy 25

  Oni już tak mają! Wiedzą, że projekt jest do dudy, wręcz wstydzą się go, ale zrobią wszystko by go przepchnąć, byle tylko pokazać, że to oni mają waaadzę!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX