Adam Andruszkiewicz w rządzie może liczyć na sporą podwyżkę. Zarobi więcej niż poseł

Poseł i były szef Młodzieży Wszechpolskiej dzięki stanowisku wiceministra zarobi więcej, niż gdy był jedynie posłem. Jako sekretarz stanu Adam Andruszkiewicz zachowa jednak też dietę parlamentarną.
Zobacz wideo

Adam Andruszkiewicz jest wiceministrem mniej niż dwa tygodnie, a już doczekał się większego rozgłosu, niż niektórzy sekretarze stanu przez trzy lata. Powołanie posła i byłego działacza organizacji nacjonalistycznych (w tym prezesa Młodzieży Wszechpolskiej) zostało skrytykowane przez opozycję i część komentatorów. 

Andruszkiewicz kojarzony jest z homofobicznych, antyimigracyjnych wypowiedzi. Politycy PO zapowiedzieli złożenie zawiadomienie do ABW ws. Andruszkiewicza. Wskazują na raport węgierskiego think-thanku, który uważa, że nowy wiceminister może być pod "pośrednim wpływem" Kremla. Wiceminister odpierał zarzuty i zapewniał, że "nigdy nie był faszystą". 

Ponad 11 tys. miesięcznie - a to nie wszystko

Serwis "Wirtualna Polska" zwrócił uwagę, że dzięki nowej funkcji Andruszkiewicz zarobi więcej, niż jako zwykły poseł. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta pensja sekretarza stanu to 4,9-krotność tzw. kwoty bazowej. Poza tym urzędnik takiego szczebla dostaje dodatek funkcyjny wysokości 1,2-krotność kwoty bazowej, która w 2019 roku wynosi 1917 zł. Zatem jako wiceminister będzie zarabiał prawie 11,7 tys. zł brutto.

Daje to 140 tys. zł rocznie. To jednak nie wszystko. Andruszkiewicz pozostaje posłem i dalej będzie przysługiwała mu dieta parlamentarna, która wynosi ok. 30 tys. zł rocznie, czy pieniądze na prowadzenie biura poselskiego. Z kolei jako sekretarz stanu będzie miał do dyspozycji także gabinet w ministerstwie i samochód służbowy. 

Wiceminister nie załapie się na dodatek za "wieloletnią pracę w urzędach państwowych", gdyż to wymaga minimum pięciu lat stażu pracy w urzędach. Możliwe są jednak inne nagrody. Całkowite zarobki innych sekretarzy stanu są wyższe niż 140 tys. zł rocznie, co wynikałoby z rozporządzenia. Na przykład Patryk Jaki jako wiceminister sprawiedliwości zarobił w 2017 roku 189 tys. zł, wiceminister w MSWiA Jarosław Zieliński - prawie 216 tys. zł. Dla porównania uposażenie poselskie Andruszkiewicza to 137 tys. zł rocznie - czytamy w jego oświadczeniu majątkowym. 

Więcej o:
Komentarze (84)
Adam Andruszkiewicz w rządzie może liczyć na sporą podwyżkę. Zarobi więcej niż poseł
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 34 razy 28

  Plus to, co z Moskwy. Do pierwszego wystarczy.

 • remo29

  Oceniono 18 razy 16

  Następny ptyś utrzymanek.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 21 razy 15

  Kurczę mało... jak dla takiej klasy specjalisty.
  Toż to przeciętny ksiądz ma o wiele więcej do łapki.

 • joachimmurat1805

  Oceniono 20 razy 14

  Ale jazda. Kibole modlą się na Jasnej Górze a ten pan wszedł do rządu. Jednym słowem - na trzeźwo nie da się przyjmować takich informacji. Polska coraz bardziej pogrąża się w nacjonalistycznej schizofrenii i w religijnej manii prześladowczej. Co za ciemnota.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 14 razy 12

  W sumie cała sprawa Anduszkiewicza jest aby wszyscy się nim zajęli i zapomnieli o pisowskim złodziejstwie w SKOK i aferze łapówkarskiej w KNF, gdzie pis chciał przejąć za złotówkę prywatny bank i pewnie zaraz go obsadzić swoimi złodziejskimi kolaborantami. Pewnie też i część pieniędzy by poszła na tajne konto pisu w Luksemburgu lub na Kajmanach.

 • sqlap72

  Oceniono 15 razy 11

  W dudzie mam Andruszkiewicza. Co innego jest problemem. Dlaczego zatrudnia się w randze wiceministra faceta, który w Ministerstwie Cyfryzacji będzie zajmować się m.in. poprawą wizerunku resortu oraz współpracą z mediami społecznościowymi, w tym m.in. Facebookiem? To jest rola nawet nie dla rzecznika ministerstwa, a referenta od PR. Bizancjum pod rządami PiS rośnie: Misiewicze, Andruszkiewicze, damy dworu Glapińskiego i on sam, Obajtki, Rydzyki Biereckie itp. itd., którym się po prostu należy, bo trzeba, nim to wszystko drzystnie, stworzyć sobie bogate zaplecze polityczne. Suweren za 500+ w końcu przejrzy na oczy, choć już z ręką w nocniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX