Mateusz Morawiecki i służby po tragedii w koszalińskim escape roomie. "Zatrzymaliśmy 28-latka"

- To coś bezprecedensowego. Zajmujemy się tym, co należy zrobić, żeby zapobiegać w przyszłości tego typu zdarzeniom - mówił o tragedii w Koszlinie na konferencji szef rządu Mateusz Morawiecki. W wyniku piątkowego pożaru zginęło pięć nastolatek.

- Ta tragedia uświadamia nam wszystkim, że wymóg bezpieczeństwa, inspekcje związane z przepisami są niezwykle ważne - mówił na niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński wzięli udział w niedzielnej odprawie z udziałem komendantów głównych policji i straży pożarnej w związku ze śmiercią pięciu 15-latek. Dziewczynki zginęły w piątek w escape roomie w Koszalinie.

To sprawa, która jest niezwykle tragiczna i cały czas zajmujemy się przyczynami, tym, co należy zrobić, żeby zapobiegać w przyszłości tego typu zdarzeniom. To coś bezprecedensowego

- zaznaczył szef rządu. Podkreślił, że będą wdrażane "konkretne zapisy", które mają m.in. wprowadzić standardy dla tego typu miejsc. Nie wykluczył, że w przepisach może znaleźć się chociażby konieczność instalowania czujników ostrzegających przed niebezpiecznym czadem.

Strażacy przegrali walkę z tymi, którzy kierując się chęcią łatwego zysku narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci. Tutaj najsprawniejsze państwo, służby, zawsze będą na przegranej pozycji, jeśli nieodpowiedzialni ludzie z narażeniem przepisów, zdrowia i życia będą kierować się jednym celem. Tym celem jest zysk 

- komentował z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Straż Pożarna: Kilkanaście escape roomów zamkniętych od razu

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski odnosząc się do przyczyn tragedii w Koszalinie stwierdził, że "nie były zapewnione drogi ewakuacyjne", a drzwi ewakuacyjne były zamknięte.

Ogrzewanie było oparte na butlach gazowych oraz piecykach elektrycznych. Gdyby przepisy ewakuacyjne były spełnione, prawdopodobnie te dziewczęta by przeżyły

- ocenił generał.

Do soboty do godz. 15.30 przeprowadziliśmy 178 kontroli. Wykazały, że 129 lokali nie spełniało przepisów, były uchybienia. Tylko w zakresie ewakuacyjnym było 427 uchybień. 13 takich działalności musiało być zamkniętych od razu w tym samym dniu. 16 właścicieli zostało ukaranych mandatami karnymi

- wyliczał gen. bryg. Leszek Suski.

Jak poinformował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, escape room w Koszalinie należał do 28-letniego mieszkańca Wielkopolski. - Wcześniej nie był karany. Został zatrzymany w piątkowy wieczór. Prokuratura zaplanowała na niedzielę czynności z zatrzymanym. W niedzielę odbędą się też czynności z pracownikiem escape roomu, który odniósł obrażenia w wyniku tego pożaru - wyjaśnił. 

Koszalin. Tragedia w escape roomie

Przyczyną śmierci pięciu 15-latek, które zginęły w piątek w escape roomie w Koszalinie, było zatrucie tlenkiem węgla. Dziewczynki brały udział w zabawie z okazji urodzin jednej z nich.

Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że ogień pojawił się w budynku w wyniku rozszczelnienia butli służącej do ogrzewania. Pożar wybuchł w poczekalni lokalu, a ogień odciął pracownika escape roomu od uczestników gry. 25-latek z poparzeniami ciała trafił do szpitala. Na terenie escape roomu znajdowały się cztery urządzenia gazowe.

Escape room, czyli pokój zagadek, to forma gry. Jej uczestnicy zamykani są dobrowolnie w pomieszczeniu, które mogą opuścić po rozwiązaniu zagadek logicznych.

Więcej o:
Komentarze (327)
Mateusz Morawiecki i służby po tragedii w koszalińskim escape roomie. "Zatrzymaliśmy 28-latka"
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 73 razy 57

  Ach jacy mądrzy ludzie z PiSuaru nami rządzą. A gdzie mądrale byliście wcześniej.

 • tcas

  Oceniono 57 razy 47

  Wielka tragedia i trauma w Koszalinie. Moje szczere wyrazy współczucia i kondolencje dla najbliższych których ta tragedia dotknęła.
  Niestety przy okazji tej konferencji nasuwa się spostrzeżenie, że dwóch naczelnych, cynicznych PiS’dupków próbuje przekonać Polaków, że jesteśmy „bijącym sercem Europy” i za tło tej konferencji wykorzystali wszystkie możliwe flagi jakie były w URM, a jeszcze tak niedawno były to jakieś zwykłe szmaty, ukrywane w zaciszu magazynów.

 • nick_bezimienny

  Oceniono 53 razy 43

  gdy w grudniu spłonęło sześciu bezdomnych - konferencji nie było... bo wg pisu oni nie głosują?
  gdy płonęły wysypiska, nie wysłali kontroli na inne by sprawdzić stan ppoż... bo to problem samorządów?
  jedynie co się nie zmienia, to szczucie jednych na drugich przez Brudzińskiego.... tym razem padło na prowadzących ER zgodnie z prawem obowiązującym w Wolsce... a gdyby spłonął sklep spożywczy to ofiarami szczujni pisowskiej byliby kupcy?

 • pemu

  Oceniono 51 razy 37

  Dlaczego Duda nie ogłosił żałoby narodowej po wypadku w Koszalinie, jak po śmierci górników w Czechach?

  Bo wtedy nie mógłby paradować w takiej szopce jak robi to dzisiaj w Wadowicach.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 42 razy 34

  Teraz robią lament, a od ilu to już lat funkcjonują tego typu przybytki? Było robić kontrole przed szkodą polaczki, a nie zajmować się ławeczkami niepodległości i innymi gunwami.

 • konkus

  Oceniono 38 razy 32

  Populiści znowu tańczą na trumnach.
  A ja chciałbym zapytać : czemu pomieszczenie było ogrzewane niebezpiecznym gazem niczym w Azji, zamiast bezpiecznym prądem wzorem reszty Europy? Czy rzadzący znają odpowiedź na to pytanie?

 • staem

  Oceniono 38 razy 30

  To przez te trzy lata zamiast robić ekshumacje smoleńskie, można było siły kontrolne poświęcić na usługowy twór przerażający tj na ER, powstałe w ostatnich 3 latach, pomińmy te powstałe z winy Tuska......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX