Posłowie PO żądają dymisji Adama Glapińskiego z NBP. "Był patronem Marka Chrzanowskiego"

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się dymisji szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jak twierdzą, wspierał on działania Marka Chrzanowskiego i rekomendował go na stanowisko szefa KNF.
Zobacz wideo

Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został w czwartek przesłuchany w prokuraturze w Katowicach. Jest świadkiem w śledztwie ws. afery KNF, w której podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski.

PO: Glapiński rekomendował Chrzanowskiego na szefa KNF

Podczas zorganizowanej w sejmie konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej domagali się dymisji Glapińskiego, mówiąc, że to on był "patronem Marka Chrzanowskiego" i  "rekomendował go na stanowisko szefa KNF". 

- Wciąż mamy na stanowisku szefa Narodowego Banku Polskiego człowieka, który brał udział w aferze korupcyjnej. Dlatego domagamy się dymisji Adama Glapińskiego - mówiła posłanka Marta Golbik. Jak stwierdziła, pozostawienie Glapińskiego na stanowisku to "sytuacja, która nie miałaby miejsca w żadnym demokratycznym państwie". 

Golbik dodała, że to właśnie do Adama Glapińskiego przyszedł Marek Chrzanowski razem z Leszkiem Czarneckim po rozmowie, podczas której został ujawniony plan przejmowania banku za złotówkę.

Wcześniej szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości mówił dziennikarzom, że nie widzi żadnych podstaw do tego, "by nie mieć zaufania do prezesa NBP Adama Glapińskiego". - Apelujemy o to, aby wyłączyć tę instytucję spoza sporu politycznego - zaznaczył, stwierdzając, że Narodowy Bank Polski jest instytucją konstytucyjnie niezależną.

Afera w KNF. Adam Glapiński o Chrzanowskim

Przypomnijmy, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Marek Chrzanowski podczas marcowej rozmowy miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada "Gazeta Wyborcza". Dzień później Chrzanowski podał się do dymisji.

Prezes NBP Adam Glapiński, jeszcze przed postawieniem zarzutów byłemu szefowi KNF, mówił o nim:

Ja pana profesora Chrzanowskiego znam: i z uczelni, i z pracy. Prezentuje najwyższe standardy: profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu. Z mojego doświadczenia spełnia najwyższe standardy
Więcej o: