MON o kosztach instalacji Ławek Niepodległości. "Dotacje nie większe niż 30 tys. zł"

Ministerstwo Obrony Narodowej przekonuje, że koszt dotacji na Ławki Niepodległości wynosił maksymalnie ok. 30-40 tys. zł. Jak podaje resort w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, dotację na ten cel otrzymało 121 samorządów.
Zobacz wideo

W ostatnich tygodniach sporo kontrowersji wzbudzają Ławki Niepodległości. To instalacje, które według Ministerstwa Obrony Narodowej miały "upamiętnić polską państwowość".

Jak informuje MON w przesłanym Polskiej Agencji Prasowej komunikacie, dotację na zainstalowanie ławek otrzymało łącznie 121 samorządów. Dotacje nie były większe niż 30 tys. zł i pokrywały maksymalnie 80 proc. kosztów budowy. Z komunikatu wynika, że koszty różniły się w zależności od miejsca.

"Samorządy mogą wykonać ławkę, i robią to, w niższych cenach. Są też takie, które nie wystąpiły do MON o dofinansowanie, tylko zdecydowały się zbudować Ławkę Niepodległości na swój koszt" - czytamy w oświadczeniu resortu.

Ławki Niepodległości

Siedząc na Ławce Niepodległości, można odsłuchać m.in. Marsz Pierwszej Brygady i przemówienia Marszałka Piłsudskiego. Na ławkach znajdują się fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych. Są również wyposażone w WiFi i gniazda USB.

Wiele osób zwracało jednak uwagę, że z Ławek Niepodległości szybko schodzi warstwa farby. Pojawiały się także wątpliwości co do estetyki i konstrukcji samej instalacji.

Autorką projektu jest Marta Rosiak z Jaworzna, której zgłoszenie zostało wybrane w konkursie z 26 nadesłanych prac. - Traktuję te wypowiedzi jako aktualny barometr politycznej polaryzacji, którą niewątpliwie mamy w kraju - komentowała krytyczne głosy w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Więcej o: