Kiszczak pisał nie tylko do Wałęsy, ale też do Lecha Kaczyńskiego. Wysłał mu zdjęcia z Magdalenki

W połowie grudnia było głośno o dokumentach Czesława Kiszczaka, które dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej" odnaleźli w USA. Wśród nich był list do Lecha Wałęsy. Okazuje się, że generał pisał listy także do innych polityków.
Zobacz wideo

Wśród osób, do których Czesław Kiszczak pisał listy był także Lech Kaczyński.

Generał Kiszczak uwielbiał listy pisać. Nie tylko do prezydenta Lecha Wałęsy. Pisał też do… Lecha Kaczyńskiego. Ot, niespodzianka

- napisał na Twitterze dziennikarz "Rzeczpospolitej", Tomasz Krzyżak, który opublikował zdjęcie listu Czesława Kiszczaka do Lecha Kaczyńskiego, a także jego odpowiedź.

List Czesława Kiszczaka do Lecha Kaczyńskiego

W liście datowanym na 20 listopada 2002 roku Czesław Kiszczak gratuluje Lechowi Kaczyńskiemu wyboru na prezydenta Warszawy, a także przekazuje mu zdjęcia z rozmów w Magdalence.

Szperając w szufladach, znalazłem trochę zdjęć z rozmów w Magdalence, które utorowały drogę do Okrągłego Stołu, do przemian ustrojowych w Polsce. (…) Niechaj klimat tych spotkań i obrad towarzyszy Panu w Jego dalszej służbie Ojczyźnie

- pisze Kiszczak.

23 grudnia 2002 roku Lech Kaczyński wysłał odpowiedź, gdzie przesłanie zdjęć nazywa "miłym gestem". "Oprócz ważnej dla mnie wartości osobistej mają one też niewątpliwą wartość historyczną. Tym bardziej doceniam znaczenie pańskiego gestu" - napisał Lech Kaczyński, po czym złożył Kiszczakowi życzenia świąteczne i noworoczne.

W USA odnaleziono dokumenty należące do Czesława Kiszczaka

Wymianę korespondencji między Czesławem Kiszczakiem a Lechem Wałęsą odnaleźli dziennikarze "Rzeczpospolitej" i Polskiego Radia w amerykańskim Hoover Institute w Stanford. Znajdowały się wśród nieznanych wcześniej dokumentów należące do gen. Czesława Kiszczaka. Wśród nich jest także datowany na 1993 roku list do ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Kiszczak wyraża w nim zaniepokojenie "listą Macierewicza", a także przyznaje, że wiele dokumentów peerelowskich służb dotyczących Kościoła została zniszczona. Zdaniem dziennikarzy, generał próbował szantażować ówczesnego prezydenta.

Lech Wałęsa w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że nigdy nie otrzymał tego listu, choć nie wykluczył, że mógł on trafić do Kancelarii Prezydenta. - Myślę, że list został sfabrykowany już później przez obecnych podrabiaczy - stwierdził

Jak dokumenty znalazły się w USA? Część z nich przekazał za życia sam Kiszczak, drugą sprzedała żona generała po jego śmierci - twierdzą dziennikarze. Materiałów jest tyle, że mieszczą się w sumie w 23 pudełkach.

"Kij ma dwa końce" - skomentował na Twitterze Lech Wałęsa.

Więcej o: