Rozdział Kościoła od państwa. Taki projekt ustawy szykuje Inicjatywa Polska na Święto Trzech Króli

- 6 stycznia ogłaszamy projekt dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Współpracujemy w tym obszarze z Nowoczesną, bo też są bardzo [tym] zainteresowani - zapowiedziała Barbara Nowacka na antenie RMF FM.
Zobacz wideo

Przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka przyznała w RMF FM, że jej stowarzyszenie szykuje projekt ustawy dotyczącej rozdziału państwa od Kościoła. Jego ogłoszenie nastąpi w najbliższą niedzielę, 6 stycznia (Święto Trzech Króli) o godzinie 12.00 na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. - Będziemy zbierać podpisy - powiedziała. Zaznaczyła, że w kwestii projektu współpracuje z Nowoczesną, która również jest zainteresowana inicjatywą.

Jak podkreśliła, ten projekt został wyodrębniony z dużo większego napisanego przez osoby współpracujące z Inicjatywą Polską i zawiera najważniejsze poruszane w nim kwestie. - Pełen rozdział Kościoła od państwa oczywiście będzie musiał nastąpić, natomiast do tego też trzeba po pierwsze przygotować społeczeństwo - powiedziała. Jednocześnie zaznaczyła, że jest ono „coraz bardziej przygotowane”. - Coraz mocniej mówi, że chce rozdziału Kościoła od państwa, chce uciąć finansowanie Kościoła, chce wyprowadzenia religii ze szkół lub jej niefinansowania. (…) Rozliczenia przestępstw dokonywanych chociażby przez księży-pedofilii - stwierdziła.

Według Barbary Nowackiej, choć w Konstytucji zapisany jest rozdział państwa od Kościoła, przepisy te nie są zupełnie przestrzegane. - Niektóre zapisy trzeba będzie wzmocnić, niektóre trzeba będzie wprowadzić jako nowe rzeczy. O tym będziemy chcieli dyskutować - powiedziała. - Rozwiązania, które proponujemy, są rozwiązaniami bardzo racjonalnymi - dodała.

Więcej o: