Duda wkrótce zdecyduje w sprawie ustawy dot. cen prądu. "Decyzja po przeanalizowaniu ustawy"

Ponieważ prezydent ocenia ustawę dot. rekompensowania podwyżek cen prądu za "ważną społecznie", to będzie w jej sprawie "działał sprawnie" - mówi Paweł Mucha. Minister z Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że wkrótce można spodziewać się decyzji.
Zobacz wideo

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że prezydent wkrótce ogłosi, czy podpisze ustawę o podatku akcyzowym. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął ją bez poprawek. Nowelizacja ma rekompensować podwyżki cen energii elektrycznej tak, by były nieodczuwalne dla gospodarstw domowych, firm oraz samorządów.

W radiowej Trójce Paweł Mucha powiedział, że prezydent podejmie decyzję po przeanalizowaniu ustawy. Zwrócił uwagę, że jest to projekt ważny ze społecznego punktu widzenia.

- Pan prezydent mówił, że w przypadku projektów ważnych ze społecznego punktu widzenia, będzie działał sprawnie, bo pełni rolę służebną wobec społeczeństwa

 - podkreślił minister.

Wczoraj ustawę przygotowaną przez rząd przyjął Sejm, który w ciągu dnia przeprowadził cały proces legislacyjny wymagany w izbie niższej parlamentu.
Przepisy mają zapobiec podwyżkom cen prądu w przyszłym roku.

Nowelizacja, która ma obowiązywać od 1 stycznia, przewiduje obniżenie akcyzy z 20 do 5 złotych za megawatogodzinę i obniżenie opłaty przejściowej o 95 procent. Kolejne rozwiązanie to rekompensaty dla firm handlujących energią.