Baza Fort Trump w Polsce przesądzona? Błaszczak: Nie rozmawiamy o tym "czy", tylko "jak"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że trwają ostatnie rozmowy na temat umieszczenia baz amerykańskich w Polsce. Ostatnie spotkanie przedstawicieli MON-u i Pentagonu w tej sprawie odbyło się przed świętami.
Zobacz wideo

Szef MON w rozmowie z radiową Jedynką potwierdził, że rozmieszczenie stałych baz amerykańskich na terenie Polski jest przesądzone. Obecnie trwa ustalanie szczegółów w tej sprawie.

Błaszczak o amerykańskich bazach w Polsce: nie "czy, tylko "jak"

Mariusz Błaszczak mówił, że w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie zespołu roboczego w sprawie amerykańskich baz w Polsce. Brali w nim udział przedstawiciele MON-u i Pentagonu. Jak dodał, rozmowy nie dotyczyły tego, czy stałe bazy wojskowe w Polsce w ogóle powstaną, ale już konkretnych szczegółów tego przedsięwzięcia.

- Rozmowy dotyczyły szczegółów. Mogę dziś powiedzieć wprost: nie rozmawiamy o tym "czy", tylko rozmawiamy "jak, więc te rozmowy trwają i jestem spokojny, jeśli chodzi o ich pozytywne zakończenie" - mówił szef MON w radiowej Jedynce.

Mariusz Błaszczak zaznaczył też, że wiceszef Pentagonu Patrick Shanahan, który od stycznia będzie pełnił obowiązki sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, jest włączony w prace związane z tak zwanym Fort Trump.

Andrzej Duda o "Fort Trump"

Przypomnijmy, że o utworzeniu stałej bazy wojsk Stanów Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda rozmawiał podczas wrześniowego spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Polski prezydent powiedział wówczas, że baza mogłaby nazywać się "Fort Trump" i zadeklarował, że jako Polska jesteśmy gotowi wyłożyć na jej budowę 2 miliardy dolarów.

Więcej o: