Były szef CBA o aferze KNF: Służby nie udowodnią, że były obiektywne i profesjonalne

- Obecny system nadzoru, kierowania prokuraturą, służbami specjalnymi, jest systemem totalnie upolitycznionym - mówił w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 były szef CBA Paweł Wojtunik.

Były szef Centralnego Biura Śledczego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 odniósł się do zarzutów PiS wobec rządu PO-PSL dotyczących kwestii wyłudzeń podatku VAT. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych

- Służby nie zawiodły w tej sprawie, robiły zawsze to, co można było robić - stwierdził Wojtunik.

- Można zadać pytanie, czy nie zawiedli politycy, parlamentarzyści. Jeśli państwo traci środki, to ktoś zawiódł. Sprawa oszustw VAT-owskich była zawsze jedną z ważniejszą spraw dla CBA, jako szef tej instytucji nie mam sobie nic do zarzucenia - podkreślił.

Wojtunik o aferze KNF: Służby są upolitycznione

Były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego odniósł się także do sprawy afery KNF.

Od końca listopada w areszcie przebywa były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski. 13 listopada "Gazeta Wyborcza" ujawniła stenogram nagranej w marcu rozmowy Marka Chrzanowskiego z bankierem Leszkiem Czarneckim. Według biznesmena, jego rozmówca miał zapewnić przychylność KNF i NBP w zamian za 1 procent wartości Getin Noble Banku, którego Leszek Czarnecki jest właścicielem.

Jednocześnie 6 grudnia funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego szefa KNF Andrzeja J., i jego współpracowników, w tym byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, w sprawie nieprawidłowości w SKOK Wołomin. Śledztwo dotyczyło nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 (za rządów PO-PSL). Prokuratura postawiła im zarzuty niedopełnienia obowiązków.

- Kiedy ma pan polityczne kierownictwo, ścisły polityczny nadzór, kiedy ma pan upolitycznioną prokuraturę, kierowanie prokuratury przez polityków, wykorzystywanie prokuratury do celów politycznych, jak pan to wszystko połączy i ma pan sprawę wrażliwą, jak sprawę KNF, to muszą powstać pytania

- ocenił Paweł Wojtunik.

- CBA i prokuratura nie są w stanie udowodnić, że były w tej sprawie obiektywne i profesjonalne, ponieważ nie były. Nie można być obiektywnym i profesjonalnym w sprawie, w której mamy aktorów, którzy są politykami - dodał.

- W tej sprawie mamy do czynienia z samymi pytaniami i wątpliwości, nie wspominając już o uwikłaniach personalnych, które przy okazji tej sprawie wyszły. Sprawa KNF-u odkryła rodzinę na rodzinie, dzieci delegowane za granicę, żony, które się przeplatają na poszczególnych stanowiskach - mówił gość TVN24.

Zobacz wideo
Więcej o: