"Precedensowy wyrok NSA". Kontrole Kancelarii Premiera muszą zostać ujawnione

NSA, rozstrzygając sprawę między GIODO a Kancelarią Premiera, uznał, że prywatność osób publicznych jest ograniczona - opisuje "Rzeczpospolita". To oznacza, że zakończy się wstrzymane od kilku lat publikowanie wyników kontroli przez KPRM, które zapoczątkowano jeszcze w czasach rządu Ewy Kopacz.
Zobacz wideo

Jak opisuje "Rzeczpospolita" Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) przegrał sprawę o ochronę danych osób publicznych z Kancelarią Premiera (KPRM) w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Spór GIODO z KPRM dotyczył ujawnienia wyników kontroli w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2013 roku (raport dotyczył nepotyzmu i kumoterstwa w Agencji). Zostały one opublikowane przez rząd Ewy Kopacz, ale bardzo szybko zniknęły ze stron biuletynu informacji publicznej. Wszystko przez skargi związkowców z ARMiR na ich zdaniem niezgodne z prawem ujawnienie danych osób, które nie pełnią funkcji publicznych.

Rację skarżącym przyznał GIODO i uznał, że publikacje takich raportów rzeczywiście naruszałyby prywatność innych osób. Jednocześnie, decyzja ta stała się przyczynkiem dla kolejnych rządów do tego, by wyników innych kontroli także nie przedstawiać. Chodzi nie tylko o kontrole w ministerstwach, ale też instytucjach bezpośrednio im podległym, jak ARiMR.

KPRM w sprawie ARiMR się odwołało i sprawa trafiła do sądu. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dwie decyzje GIODO, ale gdy zajął się nią Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), skarga kasacyjna została odrzucona (złożoną przez GIODO i ARiMR).

Wyrok NSA musi zmienić tę patologiczną praktykę, bo zdaniem ekspertów był to wybieg

- czytamy w "Rz", a "patologiczna praktyka", czyli odmowa publicznego prezentowania wyników kontroli, po prawie pięciu latach najprawdopodobniej się zakończy. "Kontrole Kancelarii Premiera z ostatnich czterech lat muszą zostać ujawnione - to precedensowy wyrok NSA" - opisuje dziennik.

Więcej o:
Komentarze (68)
Kontrole Kancelarii Premiera muszą zostać ujawnione. Wyrok NSA w sprawie GIODO i KPRM
Zaloguj się
 • stanislaw.sk

  Oceniono 35 razy 33

  Widać na czym polega manipulacja faktami - winna jest opozycja, a nigdy pisowska nomenklatura:
  Przywołuje się nazwisko b. pani premier Kopacz, a sprawa dotyczy OSTATNICH CZTERECH LAT, kiedy premierem była przez rok B. Szydło, a po niej od 3 lat M. Morawiecki
  aktualny mocarz gwiazdkowo-podchoinkowy

 • indan

  Oceniono 28 razy 28

  "Podła zmiana" opublikuje wyniki tylko za rok 2013, swoich nie opublikują, orzechy przeciw dolarom.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 28 razy 28

  Swoje rządy po wygranych wyborach PiS zaczął od audytu... poprzedniego rządu PO, żeby było wiadomo, że "...przez ostatnie osiem lat Polki i Polacy..." i ta nieustająca autopromocja trwa do dziś.

 • bormanek

  Oceniono 26 razy 22

  "NIKT NAM NE BĘDZIE DYKTOWAŁ CO JEST BIAŁE A CO JEST CZARNE"
  A jak będzie?, cóż jarkowi się odbije , matołuszek usłyszy.jakiegoś kmiotka się weżmie z sali , by była poselska, jedna nocka zarwana , spocenie się by podnieść rękę, i coś co nazywa się prezydentem.
  widzicie jakiś problem?

 • turkiestan

  Oceniono 22 razy 18

  O ile dobrze pamiętam a pamiętam bardzo dobrze to po przejęciu władzy PiS wszędzie robił audyty i remanenty!!!Nawet prezydenta Bronisława Komorowskiego zrobili złodziejem bo z jego kancelarii zginął obraz.Żadnemu tł.........i z PiS nie dało się wtedy przetłumaczyć że być może to nie prezydent ukradł ten obraz!!! Twierdzili że Bronisław Komorowski odpowiadał za wszystko w kancelarii prezydenta RP więc wszystko co zginęło jego pogrąża!!!Jak się okazało prezydent nie miał z tym nic wspólnego.Żaden by.......k z PiS nie przeprosił go za te oskarżenia.No ale czy można się dziwić tej zgrai że nie posiada żadnych ludzkich uczuć nie mówiąc o honorze czy kulturze a szczególnie osobistej!!!No ale PO i PSL zostało już rozliczone i osądzone.Teraz pora rozliczać rząd PiS!!!To ludzie publiczni i robią wszystko w naszym imieniu jako nasi przedstawiciele!!!To chyba oczywiste że powinniśmy wiedzieć co i jak robią w naszym imieniu!!!Ja nie wierzę w ani jedno słowo PiS!!!!!Jako pierwszy zakpił ze swoich słów do Polaków-Jarosław Kaczyński!!!!Opowiadał bajeczki Polakom że rząd PiS będzie robił wszystko na oczach całego narodu i zgodnie z jego wolą!!!!Jako pierwsze jego działanie -zabronił transmisji na żywo z obrad sejmu tak jak to było w Wolnej Polsce(przez te kilkanaście lat).Jak można wygłaszać takie brednie jednocześnie zabierając możliwość patrzenia na to co robią posłowie i jak???Nie wiem tylko czy tymi wypowiedziami Jarosław robił z siebie de.......la czy z nas Polaków robił de......li??????No bo jak można komuś obiecywać że będzie mógł na wszystko patrzeć co się robi w jego imieniu jednocześnie zabraniając mu patrzeć na to????Może zamiast wypowiadania się na ten temat ekspertów PiS w TVP wypowiedział by się jakiś psychiatra!!!!Ludziom można wszystko wmówić zwłaszcza gdy odetnie się ich od źródła prawdziwej informacji i zastąpi się go partyjną propagandą!!!Przecież to mieliśmy przez 50 lat komuny!!!!Po co było nam teraz do tego wracać??????!!!!!!!My walczyliśmy o Wolną Polskę a nie prywatne ranczo Jarosława!!!!!!!

 • wolak007

  Oceniono 20 razy 18

  Z konstytucja sobie poradzili przestępcy, to i z wynikami kontroli tez sobie poradzą?...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX