Lech Wałęsa chwali Władimira Putina i apeluje: Nam bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku

Putin to mądry człowiek, ale nie są mu dostarczane takie argumenty, jakie Jelcyn otrzymywał ode mnie - ocenił były prezydent. Lech Wałęsa wspomniał też swoje porady dla Borysa Jelcyna, by "wypieprzał wszystkie graty" i stwierdził, że bliżej nam do Moskwy niż Nowego Jorku.

Były prezydent Lech Wałęsa udzielił wywiadu portalowi Sputnik Polska, w którym stwierdza m.in., że jest nam bliżej "do Moskwy niż do Nowego Jorku". Wywiad pojawił się też w wersji anglojęzycznej, a jego pełna treść w agencji RIA Novosti - obydwie należą do agencji Rossija Siegodnia, powstałej na podstawie dekretu Władimira Putina.

Warto zaznaczyć, że Sputnik był już wielokrotnie "przyłapywany" na wpuszczanie do polskiej przestrzeni medialnej treści zdecydowanie prorosyjskich, bądź przedstawiających informacje w formie, w jakiej robiła to prokremlowska Russia Today (RT).

Z jakiegoś powodu jednak Wałęsa zdecydował się na rozmowę z portalem. Przedstawił tam swoją wizję stosunków polsko-rosyjskich o swoje doświadczenia z początku lat 90.

Jelcyn [Borys, b. prezydent Rosji - red.] był otwarty. Jelcyn przyjmował argumenty. Jak się dało mu dobre argumenty, to on był otwarty. On szedł uczciwą drogą. To był naprawdę wartościowy człowiek

- opowiadał Wałęsa, dorzucił też, że udzielał porad Jelcynowi, m.in. takiej:

Mówię mu tak: Panie! Rosja to jest piękny kraj. Rosja to jak samochód: Mercedes, Ford. Piękny! Ale wy na ten piękny samochód narzuciliście jakichś gratów, foteli, jak to się przeprowadzki robi, wie Pan. I tej Rosji w ogóle nie widać. Wypieprz Pan te wszystkie graty!

To wspomnienie Wałęsy "mówię mu tak", przypomina trochę inną wypowiedź byłego prezydenta, gdy wspominał, że to on mógł zainspirować Donalda Trumpa, by kandydował na prezydenta USA. Skończyło się serią memów rozpoczynających się od "I wtedy ja mu mówię...".

Wałęsa o Putinie: Mądry człowiek

Były prezydent ocenił w rozmowie ze Sputnikiem, że on sam mógłby przyjechać do Rosji, by zacząć rozmowy z tamtejszymi władzami. Zapewnił, że "nie ma przeciwwskazań" i jak dostanie takie zaproszenie, to pojedzie.

- Bardzo bym chciał, bo uważam Putina za mądrego człowieka, tylko któremu nie dostarczają argumentów, takich trochę innych. (...) A gdyby miał inne argumenty, takie jak Jelcynowi dostarczałem, to wtedy piękną politykę robiliśmy - powiedział.

Co więcej, Lech Wałęsa mówił, że nie podoba mu się obecny proamerykański kurs w polskiej dyplomacji (choć zaznaczał, że nie podoba mu się generalnie polityka rządu PiS). Wskazał: - Mówię: "Nie kłóćmy się z Rosją, bo ci trzeci na nas zarabiają". (...) Nam bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku.

Więcej o:
Komentarze (493)
Lech Wałęsa o Polsce i Rosji: Nie kłóćmy się, bliżej nam do Moskwy niż Nowego Jorku
Zaloguj się
 • wieshniak

  Oceniono 52 razy 28

  Putin to nie Jelcyn. Wałaęsa sie nie dogada z Putinem bo Putin nie pije.

 • brytnej

  Oceniono 66 razy 24

  Tak się zastanawiam, i dochodzę do wniosku, że także tym razem nie warto się zastanawiać nad tym, co Wałęsa mówi lub co chciał powiedzieć.

 • el.pistolero

  Oceniono 67 razy 21

  Obrońcy Bolesława zaraz zaczną śpiewkę, że to wszystko przez Kaczyńskich, a wypowiedź Bolka zmanipulowana przez tajne służby i reżimowe media.

 • blumkwist

  Oceniono 54 razy 20

  Czekam teraz na chór głosów oburzenia z GW, PO, że Wałęsa jest prorosyjski, a do red. Piątka mam propozycję napisania książki o Wałęsie jego pro-rosyjskości i powiązaniach z ludźmi Kremla.

 • vomitorium1

  Oceniono 28 razy 18

  to był
  plus ujemny

 • enedue3

  Oceniono 30 razy 16

  Z sąsiadami żyje się w zgodzie, to stara i podstawowa zasada. Przysłowie polskie mawia; sąsiad zza miedzy ważniejszy niż brat za granicą. Jeśli sąsiad jest namolny, to nie chrzczę z nim dzieci, wódki nie pijam ale dzień dobry mówię tak po chrześcijańsku jak Pan Bóg nakazał.

  Jak nie zgadzam się z Wałęsą vel Bolkiem tak tutaj przyznam jemu rację, iż należy tonować miast zaostrzać stosunki z Rosją.

  Zgoda buduje a nie zgoda rujnuje!

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 48 razy 16

  leming to ma ciężkie życie, nie zauważy, że wajcha przestawiona i znów będzie pisał, że PiS prowadzi politykę prorosyjską, a tu już trzeba pisać, że to szkodliwe rusofoby skłócające nas z Rosją:)))

 • drozd215a

  Oceniono 33 razy 15

  Jak widać, agentem się nie bywa, agentem się jest całe życie, z tego się nie wychodzi, to nie kino.
  Bolek, już zawsze będzie Bokiem.

 • 0.kolberg51

  Oceniono 41 razy 15

  Dałby już sobie spokój . Jakimś cudem został przywódcą przemian i uwierzył w swój geniusz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX