Najnowszy sondaż daje PiS zwycięstwo. Opozycja lepiej wypada w wersji "zjednoczonej"

Z sondażu IPSOS dla OKO.press wynika, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego dla opozycji lepiej byłoby wybrać koalicje, aniżeli startowanie samodzielnie. W ten sposób opozycja mogłaby uzyskać lepsze wyniki, minimalizując przewagę PiS.

Rok 2019 będzie w polityce przebiegał pod znakiem wyborów: najpierw do Parlamentu Europejskiego, następnie do Sejmu i Senatu. OKO.press zleciło sondażowni IPSOS zbadanie, jak wyglądałyby wyniki do europarlamentu w dwóch wariantach: ze zjednoczoną opozycją i bez niej.

Z badania zrealizowanego w drugim tygodniu grudnia wynika, że w wariancie bez zjednoczonej opozycji PiS zdecydowanie wygrywa wybory. W takim wypadku Prawo i Sprawiedliwość, a w zasadzie Zjednoczona Prawica (PiS, Polska Razem i Solidarna Polska) uzyskałaby 38,83 proc. głosów.

Druga Koalicja Obywatelska uzyskała w sondażu 26,12 proc. poparcia, a nieistniejący jeszcze ruch Roberta Biedronia - 7,95 proc. Próg przekroczyłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 - 6,1 proc.

Czytaj więcej: Była tłumaczka Tuska ma być przesłuchana. Protestują dawni prezydenci i premierzy

Pod progiem wyborczym znalazłyby się natomiast PSL (4,85 proc.), SLD (4,71) oraz Wolność + Ruch Narodowy (3,45 proc., w dniu badania pytano jeszcze o partię Wolność, która wróciła do starej nazwy KORWiN).

Należy zaznaczyć, że wyniki SLD i PSL są na granicy błędu statystycznego - jeśli obydwie partie wprowadziłyby swoich przedstawicieli do PE, to wywróciłoby to do góry nogami wyniki w podziale mandatów. Taki układ sił dałby następujący podział mandatów: 25 dla PiS, 18 dla KO, 5 dla Ruchu Biedronia i 4 dla Kukiz'15. Opozycja w otrzymałaby więc 44 proc. wszystkich głosów, a PiS - 37 proc.

Drugi wariant dla opozycji: dwie koalicje

Z kolei w drugim wariancie, gdy przyjęto, że powstały dwa bloki koalicyjne po stronie opozycji (liberalny i lewicowy), opozycja zdobyłaby 45 proc. głosów, natomiast PiS - 36 proc.

Zjednoczona Prawica (PiS) zdobyłaby 22 mandaty, natomiast Koalicja Obywatelska (Teraz!, PO, Nowoczesna i PSL) - 19, Ruch Biedronia - 4, koalicja lewicy (SLD, Razem, Zieloni) - 4, a Kukiz'15 - 3 mandaty. W takim wariancie opozycja zdobyłaby więcej mandatów, niż w wersji bez koalicji.

Więcej o:
Komentarze (469)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Sondaż: PiS wygrywa, choć opozycja ma większe poparcie
Zaloguj się
 • lepiregenre

  Oceniono 107 razy 81

  Właśnie miałem okazję zobaczyć tzw. Wiadomości TVP, czyli tubę propagandową fanatycznie rozmodlonych PiS-porażonych. Ostatnio taką medialną szmirę oglądałem ale za komuny. Relacje z zagranicy są skandaliczne i kłamliwe. Przekaz informacyjny na poziomie wioski z Zapóźnienia Dolnego lub Wyru...ia Zdrój. Kto to ogląda? Przecież ten program to jawna kpina z ludzi. Ci ludzie powinni mieć dożywotni zakaz uprawiania zawodu dziennikarza. W przyszłości żadna szanująca się redakcja nie powinna tych ludzi zatrudniać nawet w charakterze hydraulika, ponieważ zamiast wody na pewno popłynęła by cuchnąca ściema. Dno i szambo. Leżycie i robicie pod siebie. Śmierci aż tutaj.

 • freud1

  Oceniono 73 razy 55

  E tam.
  PIS ma raptem 36%. To juz bimber mojego szwagra ma wiecej.
  Niemniej wolski lud ciemny jest. Ale tak se mysle, ze mu sie rozjasni. Jak koniunktura tapnie i zabraknie na 500+.

 • agnrodis

  Oceniono 61 razy 49

  Z religia sie nie dyskutuje, tym ktorzy wierza, zadne argumenty do rozumu nie przemowia, bo ........ rozumu, brak!

 • ateus77

  Oceniono 60 razy 46

  Polacy to jednak jełopy. Nic dziwnego, że przez ostatnie kilkaset lat byliśmy w czarnej D.

 • azx67

  Oceniono 58 razy 46

  A idźcie wy w pisdoo z tym pisem. Kraj debili i ciemniaków. Intelektualny Trzeci Świat.

 • frogman

  Oceniono 45 razy 35

  wszystkie te szydły jakie i inne pis-dziele pasują do europarlamentu jak Jareczek na męża. Stanu.

 • liberal27

  Oceniono 43 razy 33

  Te sondaże są nic niewarte. Nie wierzę, że tak wielu Polaków odda głosy na bełkocąca kanalię i jego sektę. Polacy nie są takimi dzbanami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX