Andrzej Duda krytykuje orzeczenie TSUE w sprawie SN: Trybunał posuwa się za daleko. To niebezpieczne

Komisja Europejska nie ma racji, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej posunął się za daleko - tak Andrzej Duda komentuje orzeczenie TSUE ws. Sądu Najwyższego. - To praktyki, które są groźne dla suwerenności państw UE - powiedział prezydent.
Zobacz wideo

O orzeczenie TSUE ws. Sądu Najwyższego zapytała Andrzeja Dudę Beata Michniewicz w porannej audycji w radiowej Trójce. - Uważam, że Komisja Europejska nie ma racji. Pozostaję tutaj przy swoim zdaniu. Uważam również że TSUE orzekając w tej sprawie, a więc w sprawie, która jest bez wątpienia sprawą wewnętrzną, bo regulacja organizacji wymiaru sprawiedliwości jest sprawa wewnętrzną, posunął się za daleko i rozmawiam na ten temat z prezydentami innych krajów UE - powiedział prezydent.

 "Praktyki, które są groźne dla suwerenności państw UE"

Duda miał poruszyć ten temat między innymi w rozmowie z Angelą Merkel. - Tak samo sygnalizowałem tę kwestię też kiedyś kanclerz Merkel, żeby zwróciła na to uwagę, ponieważ trybunał posuwa się za daleko i zbyt dalece ingeruje w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, co w moim przekonaniu jest niebezpieczne i to praktyki, które są groźne dla suwerenności państw UE – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Beatą Michniewicz w „Salonie politycznym w Trójce”

Czytaj też:  Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN. Umożliwia ona powrót sędziów w stanie spoczynku

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

W poniedziałek Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Umożliwia ona m.in. powrót do orzekania sędziów SN, którzy w wyniku wejścia w życie dotychczasowych przepisów po osiągnięciu 65. roku życia przeszli w stan spoczynku. Podpisanie kolejnej już nowelizacji ustawy było podyktowane orzeczeniem unijnego trybunału. 19 października TSUE wydał postanowienie o zawieszeniu części przepisów poprzednio obowiązującej ustawy o SN do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie. Wcześniej wnioskowała o to Komisja Europejska.

Przychylił się, w ten sposób, w całości do wniosku Komisji Europejskiej i nakazał wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego, a tych, którzy zostali odesłani w stan spoczynku, nakazał przywrócić do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o SN.

Więcej o:
Komentarze (809)
Andrzej Duda o orzeczeniu TSUE: Trybunał posuwa się za daleko. To niebezpieczne
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 122 razy 118

  i kto to mówi - będziesz pierwszym - mam nadzieję - rozliczonym fagasem przez trybunał stanu.

 • koment7

  Oceniono 96 razy 92

  Mam nadzieję Maliniak, że będziesz siedział. Mogą nawet dla ciebie obok CPL postawić CZK. Deprecjonujesz posiadanie tytułów naukowych, bo ośmieszasz ludzi posiadających takowe. Nie tylko łamiesz Konstytucję, ale również kłamiesz ludziom prosto w oczy. Partia, która zagwarantuje mi pociągnięcie cię do odpowiedzialności na pewno ma mój głos w wyborach.

 • algreg

  Oceniono 88 razy 86

  ty głupku z tytułem posunąłeś się wielokrotnie za daleko a i tak kurdupel ma cię w dudzie

 • kina9

  Oceniono 77 razy 77

  Kiedy ten kretyn przestanie się kompromitować?
  Miejsce przed Trybunałem Stanu przygotowane dla tego śmiecia.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 72 razy 72

  Duduś droga krzyżowa na kolanach dookoła stołu w salonie to szczyt twoich możliwości...

 • mazzini890

  Oceniono 67 razy 67

  To wypad z UE Andrzejku, Chrystusem Europy nie jesteśmy. Nie chcesz być w klubie to się wypisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX