Była tłumaczka Tuska wezwana do prokuratury ws. Smoleńska: Rozważam odmówienie składania zeznań

- Obowiązuje mnie tajemnica dotycząca treści i otoczki tej rozmowy. Rozważam, by odmówić składania zeznań - tak o planowanym przesłuchaniu w prokuraturze ws. rozmowy Donalda Tuska i Władimira Putina w Smoleńsku mówiła w Superstacji tłumaczka Magda Fitas-Dukaczewska.
Zobacz wideo

3 stycznia w prokuraturze ma stawić się na przesłuchanie była tłumaczka premiera Donalda Tuska Magda Fitas-Dukaczewska - podała "Gazeta Wyborcza". Fitas-Dukaczewska zajmowała się m.in. tłumaczeniem rozmowy Tuska z Władimirem Putinem w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Czytaj także: Brejza składa do sądu skargę na Macierewicza. Za zatajanie informacji o podkomisji smoleńskiej

Przesłuchanie odbywa się w ramach śledztwa w związku z doniesieniem złożonym dwa lata temu przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Według niego, Donalda Tusk dopuścił się "zdrady dyplomatycznej", oddając Rosjanom badanie katastrofy.

Fitas-Dukaczewska: Tłumacz jest jak ksiądz

- Nie wiem, czy będę na te pytania odpowiadała, jestem przed konsultacją z moim pełnomocnikiem - mówiła w rozmowie z Superstacją Magda Fitas-Dukaczewska. Dodała, że "rozważa, by odmówić składania zeznań". - Obowiązuje mnie nie tylko tajemnica dotycząca treści, ale także całej otoczki tej rozmowy - wyjaśniła.

 

Tłumaczka podkreśliła, że wbrew doniesieniom medialnym nie jest tłumaczem przysięgłym, a konferencyjnym. - Obowiązuje mnie ustawa o ochronie informacji niejawnych - mówiła Magda Fitas-Dukaczewska.

Zdaniem Fitas-Dukaczewskiej, "tłumacz jest jak ksiądz, lekarz". - Powinien być ostatnią osobą, która jest przesłuchiwana w tej sprawie, ze względu na publiczne dorozumiane poczucie pełnej dyskrecji tłumacza. Nawet jeżeli nie jest to zapisane w przepisach - podkreśliła. 

Tłumaczka przypomniała, że pracowała z premierami polskiego rządu od 1999 do 2015 r., począwszy od Jerzego Buzka, a skończywszy na Ewie Kopacz. Uczestniczyła także w rozmowach prowadzonych przez prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. - Każda z tych osób może mieć pewność co do mojej dyskrecji - stwierdziła.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (350)
Była tłumaczka Tuska wezwana do prokuratury ws. Smoleńska: Rozważam odmówienie składania zeznań
Zaloguj się
 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 69 razy 57

  Kobieta ma racje, wie ze nie wolno dac sie zaszczuc, zwlaszcza ze ma do czynienia z oskarzeniami politycznej choloty.

 • maj.basia

  Oceniono 42 razy 36

  Co to jest ? Bezczelność tej władzy jest nieposkromiona. Po iluś latach wzywać tłumaczkę, bo tak
  wymyślił Macierewicz(a kto jego przesłucha "na okoliczność"?). Pani tłumaczka może powiedzieć
  tylko jedno: nie pamiętam. Koniec, kropka.

 • kantrzyn

  Oceniono 36 razy 34

  PROKURATURA NIECH SIĘ WEŹMIE ZA PRZESTĘPCÓW!!! Co oni tam w ogóle badają jak wszystko zostało już dawno wyjaśnione???!!!!!
  Ruski kontroler: WARUNKÓW DO LĄDOWANIA NIE MA!
  Protasiuk: W takich warunkach nie usiądziemy.
  Kazana: Będziemy próbować do skutku.
  Błasik: Zmieścisz się śmiało.
  I to jest streszczenie przyczyn katastrofy. Reszta w raporcie Millera.

 • antropoid

  Oceniono 41 razy 31

  I BARDZO DOBRZE - ignorować ten cyrk smoleński, który "Balbinie" i jego bandzie tylko do zbijania kasy i poparcia służy.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 26 razy 26

  To wezwanie na przesłuchanie ma tylko podgrzać atmosferę, uczynić ferment, odwrócić uwagę od innych spraw.
  Jeżeli pani tłumacz odmówi zeznań, to propaganda ogłosi że są ku temu powody merytoryczne, nie formalne, że tłumacz coś wie konkretnego, ale nie chce ujawnić.
  A jeżeli tłumacz zgodzi się zeznawać i "śledczy" nie usłyszą tego, co usłyszeć by chcieli, propaganda oskarży tłumacza o kłamstwo lub ukrywanie prawdy.
  Taka Wolska!

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 26

  Obszczymurek nowogrodzki zaraz po niezwykle "ważnej rozmowie" z bratem na temat zdrowia mamy, przysnął. Tak najzwyczajniej w świecie poszedł lulać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX