Poranna rozmowa Gazeta.pl z Michałem Wójcikiem (21.12.2018)

- Nie wiem, czy to jest konflikt, czy to można tak nazwać. Jeden z komisarzy ma pewną fobię na punkcie Polski, wypowiada różnego rodzaju rzeczy, zupełnie niepotrzebnie - mówił w Gazeta.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odnosząc się do sporu z Unią Europejską.
Zobacz wideo

- W ogóle dzisiaj nie powinno być dyskusji na ten temat, bo nie ma przedmiotu sporu. Co by pan chciał, żeby jeszcze było wykonane? Dlaczego niby? Będziemy reformowali wymiar sprawiedliwości, tak jak reformujemy - mówił w porannej rozmowie z Gazeta.pl wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do zarzutów Komisji Europejskiej ws. ustaw m.in. o Trybunale Konstytucyjnym czy Krajowej Radzie Sądownictwa.

Czytaj także: Włodzimierz Cimoszewicz w Gazeta.pl o Dudzie: Nie potrafi po męsku pogodzić się z porażką

- Nie wiem, czy to jest konflikt, czy to można tak nazwać. Jeden z komisarzy ma pewną fobię na punkcie Polski, wypowiada różnego rodzaju rzeczy, zupełnie niepotrzebnie. Ten, z tego kraju, gdzie Trybunału Konstytucyjnego nie ma, a on nam mówi, jak nasz trybunał ma funkcjonować. Pan Frans Timmermans - dodał Wójcik, mówiąc o wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej.

"To wina PO, że pracownicy strajkują"

- Staramy się dowartościować, docenić pracę pracowników wymiaru sprawiedliwości. Nie da się zrobić tego tak szybko, skokowo - tak o ostatnich protestach mówił w wiceminister sprawiedliwości.

We wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów.

- To jest wina PO, że pracownicy strajkują - dodał Wójcik. Podkreślił, że "do 2016 r. nie podwyższono ani o złotówkę wynagrodzenia pracownikom". Zapowiedział, że wszyscy, niezależnie od sprawowanej funkcji, otrzymają 200 zł brutto podwyżki. Oprócz tego do świąt każdy pracownik wymiaru sprawiedliwości ma otrzymać jednorazowo 1000 zł brutto, a także nagrodę uznaniową.

Wiceszef ministerstwa sprawiedliwości odniósł się także do doniesień mówiących o tym, że prawdopodobny jest w Polsce scenariusz przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Robicie wrzutki, że będą wybory przyspieszone. Mamy bardzo dobre sondaże, dotrzymujemy słowa, według mojej wiedzy nie ma takiego scenariusza - stwierdził.

Zobacz wideo

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Codziennie o 8:30 zapraszamy na poranną rozmowę Gazeta.pl. Gospodarze programu - Piotr Maślak i Łukasz Kijek - od poniedziałku do piątku rozmawiają z najważniejszymi postaciami ze sceny politycznej.

Więcej o: