May zachęca Polaków do zostania na Wyspach, a Morawiecki, by wracali. W tle brexit i jego warunki

Theresa May dalej zapewnia, że niezależnie od warunków brexitu, jej rząd będzie bronić praw Polaków na Wyspach. Jednocześnie na konferencji Mateusz Morawiecki zachęcał rodaków, by wracali do kraju.
Zobacz wideo

W Londynie odbyły się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe, po których premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Mateusz Morawiecki spotkali się z dziennikarzami.

Poza podsumowaniem dotychczasowej współpracy Londynu z Warszawą, zarówno w wypowiedziach, jak i pytaniach mediów, przebijały się dwa tematy: brexit i losy obywateli obydwu państw po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Theresa May podkreślała, że Wielka Brytania chce bronić praw obywateli - w tym Polaków - w przypadku brexitu bez porozumienia z Unią Europejską. Zaznaczyła, że jej kraj jest gościnny i chce, aby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii. - Możecie zostać, chcemy, żebyście zostali - mówiła, wskazując, że zagwarantowanie praw Polaków i innych obywateli UE było jednym z jej priorytetów podczas rozmów.

Z kolei Mateusz Morawiecki dziękował za te zapewnienia brytyjskiej premier, zaznaczając, że rządowi zależało właśnie na tym, by zabezpieczyć prawa Polaków na Wyspach. Zachęcał też Polaków z Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski:

Szanujemy wszystkie indywidualne decyzje ludzi dotyczące drogi życiowej, ale zapraszamy do Polski

Premier stwierdził też: - Cieszę się, że Polacy, którzy są na Wyspach Brytyjskich mogą czuć się tu bezpiecznie. Bardzo nam na tym zależało.

Więcej o: