Andrzej Duda odwołał trzech ambasadorów RP. Wśród nich Jan Piekło, szef placówki na Ukrainie

Andrzej Duda odwołał trzech ambasadorów RP: w Turcji, na Ukrainie i w Korei Północnej. Decyzję opublikowano w "Monitorze Polskim" w środę.
Zobacz wideo

Andrzej Duda odwołał trzech ambasadorów RP: Krzysztofa Ciebienia, który był ambasadorem RP w Korei Północnej, Jana Piekłę, ambasadora RP na Ukrainie oraz Macieja Langa, który piastował stanowisko ambasadora RP w Turcji.

Dwa pierwsze postanowienia prezydenta datowane są na 4 grudnia, decyzja ws. ambasadora RP w Turcji - na 31 października. Wszystkie otrzymały kontrasygnatę premiera.

Andrzej Duda odwołał trzech ambasadorów RP

Jan Piekło był ambasadorem RP na Ukrainie od 2016 roku, wcześniej pracował jako dziennikarz, współpracował także z organizacjami zajmującymi się stosunkami polsko-ukraińskimi. Nominacja Jana Piekły na ambasadora RP na Ukrainie wzbudzała kontrowersje m.in. wśród polityków PiS. Chodziło o opinię dyplomaty na temat UPA i zbrodni wołyńskiej, które w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego” nazwał „epizodem bratobójczej walki” między Ukraińcami a Polakami. Jednak w dalszej części wywiadu Piekło kilkukrotnie nazywał to wydarzenie "zbrodnią wołyńską".

- Nie widzę nic złego w tym, że Ukraina chce uczcić ludzi, którzy walczyli z komunistycznym reżimem. Zdarzył się wtedy epizod bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami, doszło do zbrodni wołyńskiej, ale to tylko część historii UPA, która ma również inne karty, których nie chcemy zauważyć. Nie chcemy też wiedzieć, że w II Rzeczpospolitej Ukraińcy byli obywatelami trzeciej lub czwartej kategorii, że niszczono ukraińską kulturę i na siłę ich polonizowano - stwierdził w 2015 roku na łamach "Dziennika Polskiego".

Z kolei Krzysztof Ciebień objął stanowisko ambasadora RP w Korei Północnej w 2014 roku. Wcześniej był konsulem generalnym w Chinach, m.in. w Hongkongu, a także w Kantonie. Maciej Lang był zaś ambasadorem RP w Turkmenistanie, Afganistanie, Kazachstanie, zaś od 2016 roku - w Turcji.

Więcej o: