Rydzyk do Polaków w Wilnie: Unia to nowy Związek Radziecki. Mówił też o "niemieckim GPS-ie"

Tadeusz Rydzyk wziął udział w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Redemptorysta się spóźnił, co spowodowane było "niemieckim GPS-em, który zaprowadził na Białoruś". Później powiedział, co myśli o Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

W spotkaniu w Wilnie uczestniczyli o. Tadeusz Rydzyk i eurodeputowany Mirosław Piotrowski, który pod koniec listopada zarejestrował w sądzie ugrupowanie Ruch Prawdziwa Europa. Celem partii jest odbudowanie chrześcijańskich postaw w Europie. By do tego doprowadzić, ugrupowanie ma wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Media spekulują, że za partią stoi sam redemptorysta ponieważ Piotrowski jest blisko z nim związany.

Rydzyk o UE: To nowy Związek Radziecki

Jak podaje wileński portal informacyjny zw.lt, o. Rydzyk na opłatek się spóźnił, co spowodował "niemiecki GPS, który zaprowadził na Białoruś". Później duchowny mówił, co sądzi o wspólnocie. Założenie RDE, który ma startować do PE nie przeszkodziło o. Rydzykowi w wyjątkowo ostrej krytyce. - Mamy europosłów, ale ta Unia, powiedziałbym, że jest to nowy Związek Radziecki. Komuś to się nie spodoba, ale tak jest. Nawet w Radiu Maryja słyszałem, jak europoseł Piotrowski mówił o tym Spinelli. Gdybyście słuchali Radia Maryja, to wszystko o tym byście wiedzieli. Na tej Unii Europejskiej jest napis Altiero Spinelli - cytuje Rydzyka portal zw.lt. - Zobaczcie w internecie, co to za człowiek, który jest patronem UE? Stary komunista. I to taki komunista, że nawet partia komunistyczna wyrzuciła go ze swoich szeregów, bo był tak radykalny. Szedł dużo dalej niż jego poprzednicy. I to idzie na Polskę, na świat. Nie bójmy się o tym mówić - dodał.

Altiero Spinelli to włoski polityk i działacz komunistyczny, w latach 1924-1937 członek Włoskiej Partii Komunistycznej. Rydzyk, mówiąc "na tej Unii Europejskiej jest napis Altiero Spinelli" ma zapewne na myśli fakt, że jeden z budynków Parlamentu Europejskiego nazwano imieniem Włocha. Spinelli opowiadał się za federalistyczną wspólnotą europejską i ścisłą integracją państw. Dla wielu prawicowych komentatorów obecność nazwiska Spinellego na jednym z gmachów PE jest dowodem na komunistyczny rodowód Unii Europejskiej. Rydzyk o Spinellim mówił też w sobotę w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". - Patronem tej Europy jest Altiero Spinelli z jego manifestem komunistycznym. Widzimy, że chrześcijaństwo jest spychane, na przeróżne sposoby chcą zniwelować naukę Kościoła, rozwodnić Ewangelię Chrystusa - mówił.

"Nóż w plecy"

Przed duchownym głos na spotkaniu w Wilnie zabrał Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie. - Jesteśmy silni, jesteśmy mocni, jesteśmy zorganizowani, znamy swój interes. Wiemy, jak działać. Potrafiliśmy to zrobić zawdzięczając naszemu zorganizowaniu. Mimo, że ciągle mamy ten wiatr w oczy i ciągle trzeba odbijać ataki z lewa i prawa, a nawet można doczekać się noża w plecy - mówił. 

Do tych słów również odniósł się o.Rydzyk. - Wiara i Polska, Pan Bóg i Ojczyzna. Jesteście naprawdę solą ziemi, bo bardzo często uczymy się od was wiary. Takiego gorącego umiłowania Pana Boga i Matki Najświętszej. Macie niełatwo, jak powiedział pan na początku [Michał Mackiewicz - przyp.red.] czasami jest nóż w plecy - powiedział szef Radia Maryja.

Więcej o: