Nauczyciele masowo korzystają z L4. Marek Suski twierdzi, że to próba walki z PiS-em

Szef gabinetu politycznego premiera krytykuje masowe przechodzenie na zwolnienia zdrowotne w ramach protestu kolejnych grup zawodowych. "Gdy w Polsce rządzi PiS, wszelkie metody walki z rządem są dopuszczalne" - powiedział Marek Suski.
Zobacz wideo

Nauczyciele, to kolejna (po policjantach i pracownikach sądów) grupa zawodowa, która w ostatnich dniach masowo korzysta ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Marka Suskiego to jeden ze sposobów walki z rządem.

Suski, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że ZUS powinien kontrolować podejrzane zwolnienia bez względu na to, jakiej grupy zawodowej dotyczą.

Gdy w Polsce rządzi PiS, wszelkie metody walki z rządem są dopuszczalne

- podkreślił szef gabinetu politycznego premiera.

Nauczyciele chcą 1000 zł podwyżki

Ogólnopolski protest nauczycieli trwa od poniedziałku. Osoby, które się do niego przyłączają, korzystają ze zwolnień L4 i nie prowadzą zajęć lekcyjnych.

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, już kilka tygodni temu ostrzegał, że nastroje wśród nauczycieli są złe.

Płace pedagogów są bardzo niskie w stosunku do zarobków, jakie dziś oferuje rynek pracy poza oświatą. [...] Nauczyciele chcą protestować, powołują się na policjantów i podobną akcję przed egzaminami i maturami. Proponują też akcję polegającą na nieprzystąpieniu do sprawdzania matur, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego.

- zapowiadał ostrzegając, że podwyżki dla nauczycieli powinny wynieść 1000 zł.
Kuratoria zapowiadają interwencję

Pojawiają się też pierwsze reakcję kuratoriów. Na Dolnym Śląsku nauczyciele są ostrzegani przed możliwością przeprowadzenia kontroli zwolnienia przez ZUS.

Więcej o: