Sasin i Suski: Pomnik smoleński nie jest jeszcze ukończony. W nagraniu apelują o wpłaty

Czerwony dywan, krzyż z Krakowskiego Przedmieścia i żywopłot miały być elementami pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednak na wszystko zabrakło funduszów. Teraz Jacek Sasin i Marek Suski apelują do ludzi o wpłaty na ukończenie projektu.

Osiem lat po katastrofie smoleńskiej w centrum Warszawy stanął pomnik ofiar tragedii. Jego budowy domagała się część rodzin ofiar i środowisko PiS. Jednak odsłonięty w czasie uroczystości pomnik na pl. Piłsudskiego nie jest kompletny. 

Teraz politycy PiS Jacek Sasin i Marek Suski apelują o wpłaty na dokończenie pomnika i jego otoczenia. W nagraniu zamieszczonym na facebookowym profilu Społecznego Komitetu Budowy Pomników Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dziękowali za dotychczasowe wpłaty, ale powiedzieli, że trzeba więcej. 

- Udało nam się zakończyć realizację obu pomników, chociaż do całkowitego zakończenia ich budowy pozostało kilka elementów - mówił Suski. Sasin nazwał pomnik ofiar katastrofy i sąsiedni pomnik Lecha Kaczyńskiego "wybitnymi dziełami rzeźby". - Przed kolejnym 10 kwietnia chcemy dokończyć prace związane z pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej - mówił Sasin i wyjaśniał, o co dokładnie chodzi:

Przede wszystkim zieleń, otoczenie, ta symboliczna ściana zieleni, która jest częścią projektu, z historycznym krzyżem, który towarzyszył Polakom pod Pałacem Prezydenckim po tej wielkiej tragedii.

- Dlatego prosimy o ofiarność, o wpłaty - mówił polityk PiS. Suski powiedział, że zbiórka na pomniki została przedłużona i można kupić cegiełki lub wpłacać pieniądze na konto.

"Zielona ściana życia i śmierci" obok pomnika

O tym, że 10 kwietnia br. nie pokazano kompletnej realizacji projektu, było wiadomo od początku. Autor monumentu Jerzy Kalina zapowiadał wtedy, że pomnik jeszcze się zmieni - dojdą do niego kolejne elementy, m.in. czerwony dywan, żywopłot i właśnie krzyż z Krakowskiego Przedmieścia. - Żeby ten pomnik zbliżył się jeszcze i uczytelnił tę symbolikę pustki i lotniska będzie rozłożony na stałe długi dywan czerwony - mówił Kalina. Po drugiej stronie pomnika znajdzie się z kolei "zielona ściana życia i śmierci". Czyli żywopłot, gdzie umieszczony zostanie krzyż z Krakowskiego Przedmieścia. Umieszczony będzie za grubym szkłem.

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej jest obłożony czarnym granitem. Monument ma schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu.

Przed nim znajduje się szklana tafla i trzymetrowy wykop nawiązujący do dołów śmierci w lesie katyńskim - to miejsce mieli odwiedzić pasażerowie tragicznego lotu prezydenckiego tupolewa. W wykopie znajdą się reflektory podświetlające pomnik.

Tak może wyglądać dokończone otoczenie pomnika:

Pomnik Ofiar Katastrofy SmoleńskiejPomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej grafika: Marta Kondrusik

Więcej o: