Rafał Trzaskowski się wycofał. Chce powrotu do 98-proc. bonifikaty za użytkowanie wieczyste

Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że będzie wnioskował o ponowne podniesienie wysokości bonifikat w Warszawie. Jutro ma odbyć się specjalna sesja Rady Warszawy, która będzie o tym rozmawiać.
Zobacz wideo

W zeszłym tygodniu Rada Warszawy niespodziewanie zrobiła woltę w sprawie bonifikat dotyczących wykupywania przez warszawiaków gruntów, które wcześniej były w użytkowaniu wieczystym. 98-procentowa zniżka została zmniejszona do 60 procent.

Rafał Trzaskowski: Powróci 98-procentowa bonifikata

Decyzja Rady Miasta wzbudziła wiele kontrowersji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości bez ogródek mówili, że to "oszustwo wyborcze". We wtorek Rafał Trzaskowski zareagował i zapowiedział, że będzie wnioskował o przywrócenie wyższej bonifikaty. 

Zwrócę się do przewodniczącej Rady Warszawy [Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przyp. red.] o zwołanie w środę specjalnej sesji Rady Miasta. Dziś będę rozmawiał z całym klubem i wnioskował o powrócenie do bonifikaty 98 proc.

- powiedział Rafał Trzaskowski we wtorek. 

Dodał, że wcześniej politycy mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną. Prezydent Warszawy tłumaczył, że niektóre budynki w Warszawie znajdują się jednocześnie na gruncie państwowym i samorządowym. Oznaczałoby to, że opłata "przekształceniowa" w ramach jednego budynku mogłaby być dramatycznie różna. Osoby, których mieszkania znajdują się na gruncie państwowym obowiązywałaby 60-procentowa opłata, a tych na miejskim - 98-procentowa.

Zaznaczył również, że wyższe bonifikaty nie były punktem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, ale wiele osób tak to zrozumiało. 

Trzaskowski powiedział również, że jego wniosek wynika z reakcji mieszkańców stolicy. - Słyszę, co mówią do mnie warszawiacy. Nie jestem osobą, która boi się wziąć odpowiedzialność na swoje barki - dodał.

Więcej o: