98 nie 60 procent. Od 2 stycznia warszawiacy mogą składać wnioski o wyższą bonifikatę

Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że na razie 60-procentowa bonifikata "przekształceniowa" to nie ostateczność. Warszawiacy mogą jeszcze od 2 stycznia składać wnioski o wyższy, 98-procentowy, upust.
Zobacz wideo

Wraz z początkiem nowego roku w Polsce zniknie użytkowanie wieczyste, a Polacy staną się właścicielami gruntów, które użytkują. Będą musieli za to oczywiście zapłacić. "Przekształcenie" można spłacić na dwa sposoby - na 20-letnie raty lub jednorazowo. W przypadku jednorazowych opłat obowiązywać będą bonifikaty.

Jednak 98 proc. dla warszawiaków?

W zeszłym tygodniu Rada Warszawy niespodziewanie obniżyła bonifikatę na "przekształcenie" gruntów w Warszawie z 98 procent na 60. 

We wtorek Michał Dworczyk (PiS) zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że warszawiacy mają jeszcze możliwość skorzystania z 98-procentowej zniżki. Wystarczy tylko od 2 stycznie złożyć odpowiedni wniosek. 

Już teraz można powiedzieć, że ta nowa uchwała nie wejdzie w życie od 2 stycznia. To oznacza, że na początku stycznia warszawiacy będą składać wnioski o zmianę użytkowania wieczystego z bonifikatą 98-procentową, ponieważ będzie działała uchwała podjęta przed wyborami samorządowymi na wniosek Prawa i Sprawiedliwości

- powiedział Dworczyk. 

Tłumaczył, że ustawa przyjęta przez Radę Warszawy trafiła teraz do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Wojewoda z kolei otrzymał polecenie od premiera Morawieckiego, aby przeanalizować ją pod kątem zgodności z prawem. Ustawa będzie obowiązywała dopiero, gdy wojewoda ją opublikuje, a na to ma 30 dni. 

Przypomnijmy, że jeżeli były okoliczności powodujące, że przyjęcie tej uchwały były niezgodne z prawem, to wojewoda ma prawo uchylić tę uchwałę

- dodał.

Polityk PiS zapewnił również, że we wszystkich miejscach, gdzie PiS ma większość wprowadzona zostanie najwyższa - 98-procentowa bonifikata. 

Rada Warszawy obniżyła bonifikatę

Przypominamy, że w październiku, przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta Warszawy przyjęła uchwałę, w której standardowa bonifikata wynosiła 98 proc., a 99 proc. dla osób, które użytkowały grunt dłużej niż 50 lat. 

W zeszłym tygodniu sytuacja drastycznie się zmieniła. Rada Warszawy przyjęła nową uchwałę, która znacznie obniża bonifikaty, na wniosek polityków Koalicji Obywatelskiej. Na obrady wniósł ją wiceprezydent Warszawy Robert Sroczyński. W projekcie zapisano, że bonifikata ma wynosić tylko 60 proc., gdy użytkownik będzie chciał ją wnieść w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W kolejnych latach ma być jeszcze niższa: w drugim roku - 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym - 30 proc., w piątym - 20 proc., a w szóstym - 10 proc. 

Radni Warszawy PiS oraz inni politycy zgrupowania zarzucają Koalicji Obywatelskiej oszukiwanie warszawiaków. Dariusz Figura (PiS) powiedział, że mamy do czynienia z "klasycznym przykładem oszustwa wyborczego mieszkańców". 

Rafał Trzaskowski zmienia zdanie

Tymczasem zamieszanie wokół opłat za użytkowanie wieczyste jest coraz większe. Rafał Trzaskowski we wtorek w godzinach południowych poinformował, że będzie wnioskował o ponowne podniesienie wysokości bonifikat w Warszawie do poziomu 98 proc. Jutro ma odbyć się specjalna sesja Rady Warszawy, która o tym zdecyduje.

Więcej o: