Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN. Umożliwia ona powrót sędziów w stanie spoczynku

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Umożliwia ona m.in. powrót do orzekania sędziów SN, którzy w wyniku wejścia w życie dotychczasowych przepisów po osiągnięciu 65. roku życia przeszli w stan spoczynku.
Zobacz wideo

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada ona między innymi, że sędzia Sądu Najwyższego albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia tego roku, czyli w momencie wejścia w życie poprzednio obowiązującej ustawy. 

Przepisy wskazują także, że jeśli do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego lub prezesa Sądu Najwyższego, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Oznacza to, że rząd PiS nie będzie już kwestionował pozycji I prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 21 listopada, 23 listopada zaakceptował ją Senat, trzy dni później trafiła na biurko Andrzeja Dudy.

TSUE o ustawie o Sądzie Najwyższym

19 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie o zawieszeniu części przepisów poprzednio obowiązującej ustawy o SN do czasu wydania ostatecznego orzeczenia w tej sprawie.

Przychylił się, w ten sposób, w całości do wniosku Komisji Europejskiej i nakazał wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego, a tych, którzy zostali odesłani w stan spoczynku, nakazał przywrócić do pracy na warunkach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o SN.

Wiceszef Komisji Frans Timmermans stwierdził, że Komisja Europejska nie wycofa skargi na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym, mimo jej nowelizacji. Nie zamierza też kończyć przeciwko Warszawie procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. Komisja ma także zastrzeżenia do pozostałych elementów reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (264)
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN. Umożliwia ona powrót sędziów w stanie spoczynku
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 62 razy 62

  WAL SIĘ, przestępco konstytucyjny, marionetko na posyłki, oszuście, co uroczyście przysięgałeś stać na straży ustawy zasadniczej - nie mając zamiaru jej przestrzegać.

 • calmy

  Oceniono 62 razy 60

  Podpisał? Ustawę wymuszoną przez jakąś wyimaginowaną wspólnotę?
  No paczpan. Zuch.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 52 razy 52

  Całe szczęście, że jesteśmy w Unii Europejskiej i PiSowscy bandyci nie mogą swojego bandytyzmu uprawiać bezkarnie. Gdyby nie UE to PiSowcy i podobne im kanalie już dawno zrobiliby z Polski prywatny folwark. Dziękuję Ci Unio Europejska!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 49 razy 47

  Adrian niezłomny :-)
  Zapracował na premię :-)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 46 razy 46

  Podpisał że nie zgadza się z tym co wcześniej podpisał.
  I to coś nazywa się dodatkowo prezydentem...

 • kazek100

  Oceniono 44 razy 44

  Która to nowelizacja w tym roku? Dziesiąta? Państwo dobrze funkcjonującego prawa, pisowska żenada...

 • sirseb

  Oceniono 36 razy 36

  moralna wygrana z serii "27:1"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX