Czaputowicz trafił do francuskich mediów. Mówił o "chorej" Francji, która "ciągnie Europę w dół"

Ostatnia wypowiedź Jacka Czaputowicza przebiła się do francuskich mediów. Szef MSZ nazywał Francję "chorym człowiekiem Europy", który ciągnie Stary Kontynent w dół. Agencja AFP przy okazji przypomina problemy Polski z UE w kontekście zmian w wymiarze sprawiedliwości.

W programie "Graffiti" w Polsat News minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz sporo mówił o Francji i wydarzeniach nad Loarą. Jak stwierdził, ostatni atak terrorystyczny w Strasburgu "świadczy o tym, że coś tam nie jest w porządku". Wskazywał również na ostatnie protesty "żółtych kamizelek".

Czytaj też: Jacek Czaputowicz o artykule 7. "Jest martwy. Komisja przegrała, my odnieśliśmy sukces"

To samo protesty w ostatnich tygodniach, wycofanie się prezydenta Emmanuela Macrona z reformy państwa, jest to smutne dlatego, że Francja jest tym chorym człowiekiem Europy, ciągnie Europę w dół

- mówił szef MSZ, dodając przy tym, że Polska "jest tym jasnym punktem". Jacek Czaputowicz powiedział również, że w czasie, gdy prezydent Francji Emmanuel Macron ma o wiele poważniejsze problemy u siebie w kraju, decyduje się na "pouczanie Polski".

- To jest zły sygnał, takie pouczanie, wygrażanie Polsce przy takich kłopotach wewnętrznych. Ja myślę, że tutaj jest duże zagrożenie rządów prawa we Francji - ocenił.

AFP cytuje Czaputowicza, wspomina problemy Polski w UE

Nie wiadomo, czy taki był zamysł szefa MSZ, ale po południu jego wypowiedzi odnotowała francuska agencja Agence France Presse (AFP), której depesze podają teraz dalej kolejne francuskie media.

Poza cytowaniem słów szefa polskiego MSZ AFP przypomina, że relacje Polska-Francja od 2015 roku (czyli od momentu, gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość) nie są najlepsze. Agencja przypomina m.in. sprawę Caracali.

Na koniec depeszy pojawia się krótkie przypomnienie, o tym, że polski rząd obecnie spiera się z Komisją Europejską o zmiany w wymiarze sprawiedliwości, a ta sprawa trafiła nawet na wokandę Trybunału Sprawiedliwości UE. Wspomniane jest również uruchomienie art. 7 wobec Polski.

Więcej o:
Komentarze (369)
Jacek Czaputowicz o Francji: Chory człowiek, ciągnie Europę w dół. AFP opisuje słowa szefa MSZ
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 75 razy 55

  Myślałem że Waszczykowski to dno totalne i nikt go nie przebije. Ale widzę że Czaputowicz dzielnie walczy o miejsce na podium i tanio skóry nie odda ...

 • puuchatek

  Oceniono 57 razy 41

  Jak już się wydawało, że nie będzie bardziej niekompetentnego ministra spraw zagranicznych od Fotygi - to mianowali Waszczykowskiego.

  A jak byliśmy pewni, że już gorzej być nie może - to się pojawił Czaputowicz.

  Czym się różni optymista od pesymisty?

  Bo pesymista mówi: "Gorzej już być nie może".

  A optymista: "Ależ może!"

 • czechy11

  Oceniono 36 razy 28

  Przemowil minister dyplomacji Wolskiej Socjalistycznej Republiki PiSlamskiej. Putin jest z niego dumny.

 • tetradrachma

  Oceniono 31 razy 27

  Widzicie ??? "Lekarz" sie znalazł.

 • psycholog11

  Oceniono 34 razy 24

  I to jest wielki problem dla nas, bo jak już Francja wpadnie do tego dołu to nas w nim przygniecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX