Agnieszka Holland na "europejskich Oscarach": Nie możemy pozwolić rządom nas uciszać

Na gali Europejskich Nagród Filmowych obok gratulacji dla zwycięzców i podziękowań odbierających statuetki pojawiły się odniesienia polityczne. Agnieszka Holland stanęła w obronie uciszanych i więzionych artystów.
Zobacz wideo

Polska reżyserka Agnieszka Holland wygłosiła przemówienie razem z producentem Mike Downey'em (pełnią funkcje odpowiednio przewodniczącej i wiceprzewodniczącego komisji Europejskiej Akademii Filmowej).

Sytuacja w Europie zmienia się drastycznie. Nasza wolność jako artystów i filmowców jest zagrożona. Koledzy i przyjaciele wsadzani do więzień. Narasta brak szacunku dla kultury i wolności artystycznej. Nie możemy pozwolić rządom nas uciszać. Musimy mówić za tych, którzy stracili swój głos

- mówiła Holland podczas gali wręczenia nagród.

W obronie artystów więzionych przez Rosjan

Mike Downey przypomniał Ołeha Sencowa, aresztowanego cztery lata temu na zaanektowanym przez Rosjan Krymie:

W zeszłym roku, stojąc na tej scenie miałem marzenie. Marzenie,  że Ołeh Sencow będzie tu dziś ze mną świętować swoją wolność.

Ukraiński reżyser, mimo wielu międzynarodowych apeli o uwolnienie, nadal jest przetrzymywany w rosyjskim łagrze, skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Na początku października przerwał prowadzoną przez 140 dni głodówkę. Agnieszka Holland wspomniała też cenionego rosyjskiego reżysera Kiryła Serebrennikowa, który przebywa w areszcie domowym w Moskwie. Jego film "Lato" dostał nagrodę za najlepszą scenografię.

Brexit na gali Europejskich Nagród Filmowych

Podczas ceremonii wręczenia "europejskich Oscarów" pojawił się też inny polityczny wątek - podziały w Europie. Ralph Fiennes, który dostał statuetkę za osiągnięcia w światowej kinematografii, mówił o brexicie.

To przygnębiające i niepokojące obserwować debatę w moim własnym kraju na temat tego, kim jesteśmy w stosunku do Europy.

Brytyjski aktor mówił, że Europa przeżywa kryzys, ale film pomaga dostrzegać innych ludzi i ich odmienne przeżycia oraz akceptować różnice.

Polska noc w Sewilli

W tegorocznej edycji Europejskich Nagród Filmowych ogromny sukces odnieśli Polacy. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego zdobyła aż pięć statuetek, w tym dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki (Joanna Kulig). Nagrodę dostał też film animowany "Jeszcze dzień życia", współtworzony przez Polaka Damiana Nenowa. Film opowiada o Ryszardzie Kapuścińskim, powstał na podstawie jego książki.

Więcej o:
Komentarze (227)
Agnieszka Holland z polityczną przemową na gali "europejskich Oscarów"
Zaloguj się
 • superkoment

  Oceniono 25 razy 9

  Ktoś broni oglądania w Polsce "Kleru"? Oglądalność sfałszowana...?

  BTW świetny film, polecam, nie jest antykościelny, ale bardzo ludzki...

 • nigdy.wiecej.jeszcze.troche

  Oceniono 27 razy 9

  Zapomniała pani wspomnieć o tym, że niektórzy padają ofiarą zabójstw jak Theo Van Gogh za nakręcenie filmu o kobietach w islamie.

 • maras63

  Oceniono 27 razy 9

  Rosja to nie Europa, tam obowiązuje inna grawitacja. Ile by arcydzieł nie napisali, ilu arcydzieł by nie skomponowali i jakich genialnych filmów by nie nakręcili, są inni. Sołżenicyn najlepszym dowodem

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 28 razy 8

  To jest wstyd dla tych krajów, w których rządzący uważa że posiada absolutystyczną władzę.

 • euro67

  Oceniono 12 razy 6

  Jakich jej przyjacol zamknieta w wiezieniach?
  Klamstwo wyssala z mlekiem matki a jak widac nienawisc do Polski ma po rodzicach!

 • lazy_bones

  Oceniono 5 razy 5

  Nieznośna jest Pani Holland w życiu publicznym. Z jednej strony mówi pośrednio o sytuacji na Ukrainie , która jeszcze nie dawno była przymierzana do UE (a więc o rzeczach ważnych z punktu widzenia Europy), z drugiej strony podaje przykłady zniewolenia artystycznego w Rosji (a więc równie dobrze mogłaby rozprawiać a wolności artystycznej w Korei Płn.), a jeszcze z trzeciej projektuje to wszystko na sytuację artystów w Europie, którzy niczym pączki w maśle, mogą cieszyć się możliwościami jakich wschód może im pozazdrościć. Koniec końców wychodzi z tego tragikomiczny bełkot.

 • 1moja

  Oceniono 43 razy 5

  PiSbolszewikow i ich duchowych wspolbraci-dyktatorow nalezy wszedzie i w kazdej chwili pietnowac za ich stalinowskie zapety totalnej kontroli kazdej dziedziny zycia.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • javall

  Oceniono 22 razy 4

  Holland shut up!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX