Radni KO zmniejszyli warszawiakom bonifikatę. A przed wyborami głosowali za 98-procentową obniżką

W czwartek Rada Warszawy obniżała bonifikatę za opłatę "przekształceniową". Przed wyborami samorządowymi chcieli, żeby wynosiła 98 proc., teraz dają tylko 60 proc. Radni PiS są oburzeni. Mówią, że to "oszustwo wyborcze"
Zobacz wideo

Bonifikaty na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w własność w Warszawie zostały znacznie obniżone. Oznacza to, że warszawiacy będą musieli zapłacić za swoje nieruchomości znacznie więcej - nawet o kilka tysięcy.

Znika użytkowanie wieczyste

Wraz z 1 stycznia 2019 roku w Polsce zniknie użytkowanie wieczyste. Grunty, które były do tej pory użytkowane przez mieszkańców, automatycznie przejdą na własność ich użytkowników. Oczywiście nie za darmo. Mieszkańcy będą musieli przez 20 lat uiszczać coroczną opłatę "przekształceniową". Kwota będzie wynosiła tyle, ile ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste. 

Mieszkańcy będą mieli jednak możliwość wniesienia opłaty jednorazowo i natychmiastowego "wykupienia" gruntu. W takim przypadku obowiązywały będą bonifikaty, których wysokość określa samorząd danego miasta lub państwo - w zależności od tego, do kogo należy grunt. 

Niższa bonifikata w Warszawie

W przypadku Warszawy zniżki miały być wysokie. W październiku, przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta przyjęła uchwałę, w której standardowa bonifikata wynosiła 98 proc., a 99 proc. dla osób, które użytkowały grunt dłużej niż 50 lat. 

W czwartek sytuacja drastycznie się zmieniła. Rada Warszawy przyjęła nową uchwałę, która znacznie obniża bonifikaty. Jak podaje RMF24.pl, na sesję wniósł ją wiceprezydent Warszawy Robert Sroczyński.

W projekcie zapisano, że bonifikata ma wynosić tylko 60 proc., gdy użytkownik będzie chciał ją wnieść w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W kolejnych latach ma być jeszcze niższa: w drugim roku - 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym - 30 proc., w piątym - 20 proc., a w szóstym - 10 proc. 

Niższa bonifikata dla mieszkańców przyniesie miastu większy zysk - w skarbie przybędzie 1,7 mld złotych. Właśnie tym kierowali się politycy Platformy podejmując decyzję. Tłumacza, że pieniądze są potrzebne na wypełnienie obietnic wyborczych, które złożyli podczas kampanii. - Mówimy o pewnej grupie mieszkańców, która bardzo skorzysta na takiej bonifikacie. 60 proc. to bardzo dużo, obiecywaliśmy w kampanii wiele działań i potrzebujemy na nie pieniędzy - mówi Ewa Malinowska-Grupińska (PO), przewodnicząca Rady Warszawy.

Radni PO przyjęli uchwałę

Uchwała została w czwartek przyjęta, o czym informują m.in. radni Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości. 

Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej przegłosowali pierwszą podwyżkę dla warszawiaków. Bonifikata do opłaty przekształceniowej została zmniejszona z 99 proc. do 60 proc.

- pisze radna Monika Sobczak (PiS).

Radni z PiS są oburzeni głosowaniem polityków KO. Dariusz Figura (PiS) zarzucił radnym oszukiwanie warszawiaków. Powiedział, że mamy do czynienia z "klasycznym przykładem oszustwa wyborczego mieszkańców".

Przypominamy, że w październikowym głosowaniu radni Platformy Obywatelskiej głosowali za wyższą, korzystniejszą dla mieszkańców, bonifikatą. Po wyborach przedstawili nowy, zupełnie inny projekt uchwały, za którym zagłosowali.

Więcej o: