Radni KO zmniejszyli warszawiakom bonifikatę. A przed wyborami głosowali za 98-procentową obniżką

W czwartek Rada Warszawy obniżała bonifikatę za opłatę "przekształceniową". Przed wyborami samorządowymi chcieli, żeby wynosiła 98 proc., teraz dają tylko 60 proc. Radni PiS są oburzeni. Mówią, że to "oszustwo wyborcze"
Zobacz wideo

Bonifikaty na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w własność w Warszawie zostały znacznie obniżone. Oznacza to, że warszawiacy będą musieli zapłacić za swoje nieruchomości znacznie więcej - nawet o kilka tysięcy.

Znika użytkowanie wieczyste

Wraz z 1 stycznia 2019 roku w Polsce zniknie użytkowanie wieczyste. Grunty, które były do tej pory użytkowane przez mieszkańców, automatycznie przejdą na własność ich użytkowników. Oczywiście nie za darmo. Mieszkańcy będą musieli przez 20 lat uiszczać coroczną opłatę "przekształceniową". Kwota będzie wynosiła tyle, ile ostatnia opłata za użytkowanie wieczyste. 

Mieszkańcy będą mieli jednak możliwość wniesienia opłaty jednorazowo i natychmiastowego "wykupienia" gruntu. W takim przypadku obowiązywały będą bonifikaty, których wysokość określa samorząd danego miasta lub państwo - w zależności od tego, do kogo należy grunt. 

Niższa bonifikata w Warszawie

W przypadku Warszawy zniżki miały być wysokie. W październiku, przed wyborami samorządowymi, Rada Miasta przyjęła uchwałę, w której standardowa bonifikata wynosiła 98 proc., a 99 proc. dla osób, które użytkowały grunt dłużej niż 50 lat. 

W czwartek sytuacja drastycznie się zmieniła. Rada Warszawy przyjęła nową uchwałę, która znacznie obniża bonifikaty. Jak podaje RMF24.pl, na sesję wniósł ją wiceprezydent Warszawy Robert Sroczyński.

W projekcie zapisano, że bonifikata ma wynosić tylko 60 proc., gdy użytkownik będzie chciał ją wnieść w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. W kolejnych latach ma być jeszcze niższa: w drugim roku - 50 proc., w trzecim - 40 proc., w czwartym - 30 proc., w piątym - 20 proc., a w szóstym - 10 proc. 

Niższa bonifikata dla mieszkańców przyniesie miastu większy zysk - w skarbie przybędzie 1,7 mld złotych. Właśnie tym kierowali się politycy Platformy podejmując decyzję. Tłumacza, że pieniądze są potrzebne na wypełnienie obietnic wyborczych, które złożyli podczas kampanii. - Mówimy o pewnej grupie mieszkańców, która bardzo skorzysta na takiej bonifikacie. 60 proc. to bardzo dużo, obiecywaliśmy w kampanii wiele działań i potrzebujemy na nie pieniędzy - mówi Ewa Malinowska-Grupińska (PO), przewodnicząca Rady Warszawy.

Radni PO przyjęli uchwałę

Uchwała została w czwartek przyjęta, o czym informują m.in. radni Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości. 

Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej przegłosowali pierwszą podwyżkę dla warszawiaków. Bonifikata do opłaty przekształceniowej została zmniejszona z 99 proc. do 60 proc.

- pisze radna Monika Sobczak (PiS).

Radni z PiS są oburzeni głosowaniem polityków KO. Dariusz Figura (PiS) zarzucił radnym oszukiwanie warszawiaków. Powiedział, że mamy do czynienia z "klasycznym przykładem oszustwa wyborczego mieszkańców".

Przypominamy, że w październikowym głosowaniu radni Platformy Obywatelskiej głosowali za wyższą, korzystniejszą dla mieszkańców, bonifikatą. Po wyborach przedstawili nowy, zupełnie inny projekt uchwały, za którym zagłosowali.

Więcej o:
Komentarze (553)
Radni KO obniżyli bonifikatę dla warszawiaków do 60 proc. Przed wyborami głosowali za 98-procentową obniżką
Zaloguj się
 • centrum2000

  Oceniono 82 razy 22

  Nie tylko radni PiS są oburzeni, ale przede wszystkim mieszkańcy tacy jak ja! W zeszłym tygodniu dostałem list o prawie dwukrotnej podwyżce użytkowania wieczystego. Jednorazowa spłata w 2019 wynosiła by mnie ok. 500PLN przy bonifikacie 98%. A teraz, będę musiał zapłacić prawie 9000PLN przy bonifikacie 60%, za coś co i tak jest moje. Nie głosowałem na PO, ale miałem do nich stosunek ambiwalentny. Ale teraz mam ich za oszustów i mojego głosu na pewno nie dostaną.

 • pm76

  Oceniono 20 razy 14

  Miałem mieć coś ok 500zł wykupu, a będę miał ok 10 000 zł. Pier.... więcej na nich nie głosuję, ostatni raz załadowali mnie w ....

 • malinajan

  Oceniono 36 razy 12

  Drodzy, wydymani bez mydła warszawiacy, powiem Wam, co ci sympatyczni Panowie i Panie z peło o Was myślą. Oni Was po prostu mają za bandę debili, która nie ma pamięci i nie myśli. Oni wykombinowali sobie tak: zrobimy im ten prezencik zaraz po wyborach, przed nami pięć lat do wyborów, ci nasi wyborcy, te lemingi i korpoludki mają pamięć krótką, o zasięgu co najwyżej dwutygodniowym, kto o tym będzie pamiętał za pięć lat! Zrobimy im tramwaj różnorodności, kilka parad zboczeńców, pozwolimy otworzyć kilka nowych starbuniów i jakoś tam będzie. Ale nie przejmujcie się, warszawiacy. Władza Was szanuje, wsłuchuje się uważnie w Wasz głosy i jest w pełnej gotowości do realizacji Waszych postulatów i potrzeb. A pan Trzaskowski, to nawet czasami brata się z ludem w metrze, szczególnie kiedy obok tego metra przechodzi ekipa tvn. Z tragarzami oczywiście.

 • weredyk_pl

  Oceniono 11 razy 11

  Nie żal mi wyborców Trzaskowskiego, bo wiedzieli, na co głosują. Radni PiS pokazują we wpisach na necie, jak ta poprawka PO wygląda: szła w pośpiechu, pisana na kolanie, bez komisji, jest nawet błąd w uzasadnieniu: napisali, że 3,5 mld minus 1,7 mld przyniesie 2,8 mld zł zysku dla miasta. A 3,5-1,7=1,8 nie 2,8. Tłuki z PO nawet nie potrafią prostego odejmowania. To głosowanie to rządy PO w miniaturze. Jeśli chodzi o rachunki i matmę, to widać wpływ nowoczesnej :D

 • majkel33

  Oceniono 12 razy 10

  Faktycznie chamski ruch... nie spodziewałem się. Nieładnie Panie Trzaskowski tak ludzi oszukiwać...

 • 96wojtas

  Oceniono 14 razy 10

  Do PiS-u mi baaardzo daleko, ale ja też jestem OBURZONY! Nie dlatego, że zapłacę więcej, ale dlatego, że mnie klasycznie oszukano, a przy tym potraktowano jak idiotę. Dwa miesiące temu nie wiedzieliście, że w kasie samorządu potrzebne będą pieniądze? Oczywiście, że wiedzieliście. Po prostu bezczelnie zanęciliście kiełbasą wyborczą, która teraz równie bezczelnie odbieracie, licząc, że przez 5 lat ludzie zapomną. Otóż nie zapomną. I nie będę czekał 5 lat. Ja, moja rodzina i sąsiedzi już w przyszłym roku, w wyborach europejskich i parlamentarnych, pokażemy wam, politycy z KO, dużą figę. Tak się, Panie i Panowie, nie robi. Powtórzę: byłem przygotowany na 60-proc. bonifikatę. Zdecydowaliście się przyznać większą, chociaż nie musieliście, OK. A chwile później robicie ze mnie wała? No to ja z was też. Zawsze głosowałem za PO i poprzednikami, ale teraz koniec. Z oszustami nie chcę mieć nic wspólnego.

 • ojobazos

  Oceniono 18 razy 10

  Sami sobie Warszawiacy wybraliście Quasimodo, byle tylko nie był z PISU. POKO was teraz zrobi w kakaowe oko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX