Nowy sondaż partyjny, bez koalicji: Wynik Platformy Obywatelskiej coraz bliżej poparcia PiS

Zgodnie z najnowszym sondażem partyjnym zrealizowanym dla "Rzeczpospolitej" powoli zrównuje się poparcie dla PiS i PO .
Zobacz wideo

Gdyby wybory do Sejmu miały się odbyć w najbliższą niedziele, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 37,2 proc. poparcia - tak wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego dla "Rzeczpospolitej" przez IBRiS. PO otrzymałaby 31,3 proc. poparcie. Trzeba jednak zaznaczyć, że w badaniu pytano o realnie istniejące w tym momencie partie, a nie koalicje, które oficjalnie jeszcze nie powstały.

Respondentów osobno zapytano więc o Nowoczesną - poparcie dla niej zadeklarowało 4 proc. ankietowanych. Procenty nie dodają się automatycznie, trudno więc określić, jaki wynik w wyborach uzyskałaby Koalicja Obywatelska-Platforma Obywatelska. Można jednak podejrzewać, że byłby on wyższy niż sondażowy wynik PO. Oznacza to, że PO goni wynikiem PiS.

Trzecie miejsce w sondażu zajęło SLD z poparciem równym 6,7 proc. Na kolejnym miejscu uplasowało się Kukiz '15 z wynikiem 5,7 proc. 5,1 proc. respondentów zagłosowałaby na PSL, a 2,4 proc. na Partię Razem. Niespełna 1 proc. głosujących wybrałaby partię Wolność. 6,4 proc. ankietowanych nie potrafiło określić swoich preferencji.

Badanie zostało wykonane metodą CATI w dniach 7-8.12.2018 r. na próbie 1000 respondentów.

Więcej o: