Sędziowie TK piszą do Julii Przyłębskiej. Zarzucają m.in. manipulowanie składami orzeczniczym

Kolejny protest sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wysłali list do szefowej TK Julii Przyłębskiej, której zarzucaj nieprawidłowości. - Prezes nie stosuje się do przepisów ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - piszą.

List do Julii Przyłębskiej podpisało siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego: sędziowie Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik. Pełna treść listu tutaj >>>

 List sędziów Trybunału Konstytucyjnego do Julii Przyłębskiej

Dokument trafił do sekretariatu prezes Trybunału Konstytucyjnego tydzień temu. Sędziowie chcą, by prezes dołączyła ich uwagi do corocznego sprawozdania z prac Trybunału z 2017 roku, a także by te informacje zostały przekazane Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zarzucają Julii Przyłębskiej m.in. arbitralne decydowanie, kto będzie orzekał w konkretnych sprawach, mimo że zgodnie z przepisami powinno się to odbywać zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Sędziowie podkreślają, że informowali o tym nieprawidłowościach już 6 kwietnia 2017 roku, a także 29 czerwca br.

Z informacji, które zebrali sędziowie wynika, że w sprawach o wyłączenie ze składów orzekających ani razu nie wyznaczono sędziów Pszczółkowskiego, Rymara, Wróbla i Zubika. Jednocześnie aż 12 razy orzekał w nich sędzia Jęderek, 10 razy sędzia Jędrzejewski i 9 razy sędzia Warciński. Wszyscy trzej zostali wybrali przez obecny Sejm.

Wśród zgłaszanych przez sędziów wątpliwości jest także przydzielanie spraw o stwierdzenie zgodności ustaw z konstytucją. Jak zauważają sędziowie, w latach 2017-2018 aż 17 razy do takich spraw wyznaczano sędziego Andrzeja Zielonackiego (w TK o 2017 roku), sędziego Grzegorza Jęderka (zasiada w TK także od 2017 roku) - do 14, zaś sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego (w TK od 2016 roku) - 16 razy. Doświadczeni sędziowie, tacy Piotr Tuleja czy Marek Zubik orzekali w zaledwie kilku takich sprawach. Obaj zostali wybrani w 2010 roku.

Sędziowie TK, którzy podpisali się pod listem uważają, że te dysproporcje to rażące naruszenie równowagi, które stanowi naruszenie przepisów, nakazujących stosowanie porządku alfabetycznego.

Sędziowie punktują też Julię Przyłębską za pozbawienie możliwości sprawowania funkcji wiceprezesa TK Stanisławowi Biernatowi, do czego doszło, gdy prezes TK udzieliła pełnomocnictw do kierowania organem Mariuszowi Muszyńskiemu.

Więcej o:
Komentarze (62)
Sędziowie TK piszą do Julii Przyłębskiej. Zarzucają m.in. manipulowanie składami orzeczniczym
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 31 razy 31

  Nie mścijcie na tej biednej kobiecie , jak ona ma pracować skoro nie ma o tym zielonego pojęcia.

 • laik404

  Oceniono 16 razy 16

  Może i prezes TK nie stosuje się do ustawy czy czego tam jeszcze. Może też i była przywieziona i z worka wytrząchnięta. Mało istotne.

  Natomiast istotne jest, że na Julię i Wolfganga Karakan i Szczur Kamiński mają haki. A jak są haki, to Julia i Wolfgang będą klepać co im się każe.

  Nawet zaklepią, że wyciągnięcie 40 mln z banku przez Pisiorów było najbardziej zgodnym z konstytucją aktem prawnym w tym stuleciu i w całej galaktyce

 • jakub53

  Oceniono 18 razy 16

  Pudle Ziobry czy zwykli szmaciarze? Ze im ten lancuch z godlem nie wisi do gory!

 • pislamabad

  Oceniono 16 razy 14

  A se piszta na Berdyczów... mgr Julka "nienadająca do pracy w rejonowym ds. Ubez. Społ." nie po to została wsadzona tam gdzie jest

 • enochnuckythompson

  Oceniono 12 razy 12

  ja zadam jedno pytanie na jakiej podstawie prawnej Prezes TK moze dac pelnomoncitwo do jej zastepowania ? Prosze o wskazanie przepisu. Bo jezeli takiego nie ma to Prezes TK lamie prawo. Kolejny zreszta raz, A pan muszynski robi to samo.

  Nie ma nie wiedzialem to kolega. Oboje prawnicy podobno wybitni.

 • justas32

  Oceniono 11 razy 11

  Po co sędziowie do niej piszą - skoro wiadomo że ona nie jest żadnym Przewodniczącym TK tylko zwykłym okupantem ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX