Co piąty sędzia nie chce ujawniać swoich zarobków. Ziobro reaguje. "Trzeba to zbadać"

Sędziowie Sądu Najwyższego nie chcą ujawniać swoich oświadczeń majątkowych. Chodzi o co piątego sędziego. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro reaguje. "Trzeba do zbadać" - mówi, a wiceminister dodaje, że mają być "odtajnione i kropka".

Sędziowie, tak jak politycy, mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Na początku grudnia SE.pl ujawnił, że mimo to 20 z 101 sędziów Sądu Najwyższego złożyło wniosek o jego utajnienie.

Zbigniew Ziobro odtajni zarobki sędziów?

Na informację podaną przez dziennik niemal natychmiast zareagował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że należy sprawdzić, czy wnioski zostały złożone zasadnie. Poinformował, że we wtorek wystąpił do prezesów Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego o udostępnienie ministerstwu dokumentów, które zweryfikują przyczyny, dla których sędziowie chcą utajnienia swoich oświadczeń majątkowych. 

Minister Sprawiedliwości ma możliwość zweryfikowania tych informacji i w wypadku nadużycia uchylić decyzję i nakazać ujawnienie oświadczeń. 

- Skoro są funkcjonariuszami publicznymi, to powinny ich obowiązywać takie same zasady jak wszystkich. (...) Majątek ma być pokazany i kropa - mówi Łukasz Piebiak, sędzia i wiceminister w Ministerstwie Sprawiedliwości

Tłumaczy, że utajnienie oświadczeń majątkowych sędziów jest zasadne tylko wtedy, gdy w swojej pracy spotykają się z osobami, które mogą wykorzystać zawarte w nim dane, aby zaszkodzić sędziemu. 

Więcej o:
Komentarze (98)
Co piąty sędzia nie chce ujawniać swoich zarobków. Ziobro reaguje. "Trzeba to zbadać"
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 8

  A co ze sprawą zeznania majątkowego Szyszko, co z poświadczeniem nieprawdy w sprawie szopy być może wartej 500 000 zł,
  dziesiątków hektarów, prawdopodobnie nie ujawnionych. Co na to Ziobro?
  A jak wygląda sprawa darowizn dla Solidarnej Polski Ziobry i Kurskiego z 2013r. Czy darowizny w kwocie nawet 500 000 zł znajdują potwierdzenie w PIT ach darczyńców?

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 8

  Ja czekam i czekam az pod mikroskop wezma te "morde zdradziecka i kanalie" „mówiąc językiem miłości”, jego pracodawcy; pana i wlasciela, ktory go wodzi w kgancu i na smyczy.

 • antropoid

  Oceniono 19 razy 7

  ciebie szujo krakowska tez zbadają - tak, że nawet smród po tobie nie zostanie.
  Zbliża się czas wykreślenia tej jednej z największych pomyłek polskiej sceny politycznej.

 • andrew1507

  Oceniono 8 razy 6

  Na pierwszym posiedzeniu po wygranych wyborach przez dzisiejszą zjednoczoną
  opozycje proponowałbym zatwierdzenie nowego ustroju po PiS, w 8 punktach jak następuje:.

  1.Przywraca się świeckie państwo, żadne jego organy i partie polityczne nie mogą wchodzić
  w jakiekolwiek interakcje ze wspólnotami wyznaniowymi, które są finansowane wyłącznie
  oprzez członków takiej wspólnoty.
  2.Wszystkie organy państwa (Sejm, Sądy i Rząd ) podlegają wyłącznie zapisom
  Konstytucji i kierują się wyłącznie zapisami Konstytucji.
  3.Tracą moc wszystkie akty prawne wydane przez Sejm i władzę wykonawczą,
  które są sprzeczne z Konstytucją,
  4.W gospodarce przywraca się prawa ustanowione ustawą Wilczka.
  Wszystkie osoby/przedsiębiorstwa płacą jeden jednolity np. 15% podatek od osiągniętego
  dochodu,wpłaty dokonywane będą na jednolity bieżący rachunek Państwa,
  5.Państwo może wydawać tylko tyle ile znajduje się na bieżącym rachunku i nie ma prawa do
  zaciągania długu publicznego.
  6.Dotychczasowe zadłużenie Państwa zostanie spłacone w ciągu 20 lat ze specjalnego
  rachunku NBP, niezależnego od bieżącego rachunku Państwa,
  7.Ustanawia się jednolity jeden podatek VAT w kwocie 19%.
  8.Partie polityczne mogą być utrzymywane tylko i wyłącznie ze składek swoich członków.

 • g.lesio

  Oceniono 10 razy 6

  Ziobro jak zawsze w pierwszym szeregu natarcia. Nieważne co byle szybko i głośno.
  Jaki minister sprawiedliwości i prokurator generalny jakiegoś kraju taka i sprawiedliwość i prawo w nim.
  A w dodatku niejaki Jaki jest podobno jego zastępcą.
  Jaki pan taki kram.

  W sumie można by się śmiać ale to nie komedia ale niestety fakty.

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 9 razy 5

  To ci co są dodatkowo zatrudnieni w spółkach skarbu państwa i stamtąd maja 3 razy tyle co z etatu ale robią to co im dobra zmiana każe . Znowu Ziobro strzela swoim w plecy!!!!

 • kingsizemax

  Oceniono 13 razy 5

  Kiedy czytam" Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro", myślę sobie jak nasz kraj nisko upadł.

 • polakadam

  Oceniono 11 razy 5

  Z sieci.
  Napiszę coś na temat pana ministra Zbigniewa Ziobry.

  Moja bliska znajoma studiowała na roku i na tym samym kierunku z Ziobrą. Rozmawiałem z nią kilka razy na jego temat. Przez studia przepchnął się z najwyższym trudem bo po prostu były jak dla niego chyba zbyt trudne. Nie był lubiany a jedyne czym się wyróżniał to to, że miał jak to się mówi gadane - tyle, że polegało to na tym, że zasypywał rozmówcę gradem słów często nie na temat a i z logiką to nie zawsze miało dużo wspólnego.
  Już na studiach wykazywał zainteresowanie polityką - kogo popierał tego ona nie była w stanie sprecyzować bo nigdy się tym nie interesowała.
  Została prokuratorem zresztą bardzo dobrym bo kiedyś przypadkiem zresztą obserwowałem ją w akcji ale zrezygnowała z tego zawodu gdy Ziobro został ministrem jeszcze za poprzedniego rządu PIS-u bo nie podobało jej się to co wtedy działo się w prokuraturze.
  Teraz robi zupełnie co innego i jak mi to kiedyś powiedziała ma spokój a zarobki doliczając, że jest prokuratorem w stanie spoczynku ze dwa razy wyższe niż gdyby pracowała dalej jako prokurator bo jak mi mówi jest to bardzo wyczerpująca i stresogenna praca w dodatku najczęściej prowadzona w środowiskach patologicznych. Tym niemniej dalej obserwuje sytuacje w polskiej prokuraturze i sądownictwie i szlak ją trafia jak widzi co się tam obecnie dzieje - rzeczy przez które odeszła to pikuś w porównaniu ze i zmianami prowadzonymi teraz przez Ziobrę.

  Człowiek ten już na studiach doniósł na kolegów prokuraturze i usiłował jednego z nich skazać za wyimaginowane przestępstwo ( link dp artykułu nt temat : www.tygodnikprzeglad.pl/jarek-marek-zbyszek/ ) , wytoczył proces bogu ducha winnym lekarzom, którzy operowali jego ojca mimo kilku uniewinniających ich opinii i to za państwowe pieniądze z wykorzystaniem swego stanowiska służbowego i prześladuje panią sędzinę, która wydała na niego niekorzystny wyrok również z wykorzystaniem ministerstwa sprawiedliwości i jest wiele innych podobnych kwiatków.

  Jest to typowy przykład notorycznego pieniactwa, nieuzasadnionego poczucia doznanej krzywdy i niesprawiedliwości, choroby, która u Ziobry ujawniła się już w młodym wieku na studiach - w normalnym wypadku sprawą powinien zajmować się raczej psycholog, ale skoro dotyczy to ministra sprawiedliwości to problem jest większy i może dotknąć nawet cały „polski wymiar sprawiedliwości”.

  Do tego to jest jeszcze kombinator, Przykładem jest np sprawa zniszczenia laptopa sejmowego i manipulacja nagrań na dyktafonie. To wszystko, aby uniknąć odpowiedzialności. Są też przeprosiny dla dr Garlickiego - wykorzystał fakt, że sąd nie określił wielkości czcionki - trzeba było czytać z lupą. Takich przykładów można by przytoczyć jeszcze multum - taki to jest człowiek.

  Jeszcze jedno - jak ta moja koleżanka usłyszała, że Miller nazwał w czasie obrad sejmowej komisji śledczej Ziobrę zerem specjalnie wyszukała ten fragment, nagrała go i do teraz co jakiś czas puszcza go sobie bo mówi, że znalazł się jeden człowiek, który powiedział głośno i publicznie prawdę o nim i to gdy był on jeszcze tylko szeregowym posłem.

 • andrew1507

  Oceniono 7 razy 5

  A czemu znowu pokazujecie ta Ponura twarz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX