Sondaż: W wyborach do europarlamentu o. Rydzyk odbierze głosy PiS. Zyskuje Robert Biedroń

Z najnowszego sondażu wynika, że ugrupowanie, za którym ma stać Tadeusz Rydzyk, może przeszkodzić PiS wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego. W tym wariancie doszłoby do remisu partii rządzącej i Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz wideo

Wyniki sondażu IBRiS publikuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Badanie zostało podzielone na dwa warianty - z oraz bez Ruchu Prawdziwa Europa. Ugrupowanie założył europoseł Mirosław Piotrowski, bliski współpracownik Tadeusza Rydzyka. Media spekulują, że to właśnie redemptorysta stoi za utworzeniem RPE.

Wybory do PE. Rydzyk odbiera głosy PiS

W wariancie bez ruchu Rydzyka zwycięża PiS z wynikiem 37 proc. Kolejna jest Koalicja obywatelska, na którą głos oddałoby 34 proc. respondentów. Kolejna jest Partia Roberta Biedronia (7 proc.). Poza podium znalazłyby się: SLD (5 proc.), Kukiz'15 (5 proc.), PSL (4 proc.). 2 proc. zagłosowałoby na inną partię, a 6 proc. ankietowanych to niezdecydowani. 

Zyskuje Biedroń

Ruch Prawdziwa Europa, jak wynika z sondażu, w wyborach do PE uzyskałby 2 proc. głosów. Z jednej strony - niedużo, z drugiej - start ugrupowania Rydzyka w wyborach mógłby przeszkodzić PiS w zwycięstwie. W tej konfiguracji PiS zyskuje 34 proc., natomiast KO 33,9, w praktyce dochodzi więc do remisu. Jak się okazuje na starcie RPE mógłby zyskać też Robert Biedroń, na którego partię zagłosowałoby nie 7, a 8 proc. wyborców. Pozostałe wyniki są bez zmian.

Sondaż przeprowadzono w dn. 7-8 grudnia 2018 r. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Więcej o: