Scheuring-Wielgus i Petru ujawniają program Teraz!. "Zgłosimy akces Polski do strefy euro"

Zmiany w programie 500 plus, obniżenie podatków, dopłaty do wynajmu mieszkań i wejście do strefy euro - takie plany ma partia Teraz! założona przez byłych polityków Nowoczesnej - Joannę Scheuring-Wielgus i Ryszarda Petru. W Warszawie odbyła się konwencja programowa.
Zobacz wideo

Liderzy partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus i Ryszard Petru podczas konwencji programowej zaprezentowali plany nowego ugrupowania.

Były przewodniczący Nowoczesnej zapowiedział, że partia będzie walczyć o obniżkę podatków PIT i CIT do 16 proc., a także obniżkę ZUS-u dla małych firm do 500 zł miesięcznie. W programie Teraz! znalazły się dopłaty do wynajmu mieszkań.

- Demograficznie program 500 plus okazał się fiaskiem. Nie pomaga tym, którzy chcą mieć dzieci, bo największa pomoc potrzebna jest na pierwsze dziecko. Wymaga głębokiej korekty.  Wsparcie powinno iść na pierwsze dziecko, tylko dla tych, którzy są aktywni zawodowo i którzy potrzebują, nie dla bogatych

- stwierdził polityk.

- Za rok od dzisiaj zgłosimy akces Polski do strefy euro, bezpieczeństwo ekonomiczne i społeczne Polaków jest ściśle związane z Europą i tylko waluta euro gwarantuje stałą obecność Polski w strukturach decyzyjnych Unii Europejskiej

- dodał.

Według Ryszarda Petru, "trzeba wreszcie skończyć z węglem jako jedynym źródłem energii" i postawić na energię odnawialną. Partia Teraz! opowiada się także za likwidacją zakazu handlu w niedzielę. - W zamian dwie wolne niedziele w miesiącu dla pracowników handlu - zadeklarował Petru.

Rozdział Kościoła od państwa

Z kolei Joanna Scheuring-Wielgus mówiła m.in. o konieczności dostosowania polityki społecznej, by pomagać jedynie najbardziej potrzebującym osobom. Przekonywała, że powinno dojść do rozdziału Kościoła od państwa, a lekcje religii w szkołach powinny zostać zastąpione zajęciami z edukacji obywatelskiej.

W Centrum Praskim Koneser w Warszawie przemawiali również m.in. współzałożycielka partii posłanka Joanna Schmidt, były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, współorganizatorka protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart i szef Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Petru i Scheuring-Wielgus poza Nowoczesną

Ryszard Petru w 2015 r. był jednym z głównych założycieli Nowoczesnej. Partia w wyborach parlamentarnych uzyskała 7,6 proc. poparcia i dostała się do Sejmu, wprowadzając 28 parlamentarzystów.

Petru przestał być szefem klubu poselskiego w kwietniu 2017 r., a w listopadzie ub. r. przegrał głosowanie na przewodniczącego partii. Wewnątrzpartyjne wybory wygrała wówczas Katarzyna Lubnauer.

W styczniu tego roku Petru zainicjował działalność stowarzyszenia "Plan Petru". W maju Petru i Joanna Scheuring-Wielgus opuścili Nowoczesną, a kilka tygodni później wraz z Joanną Schmidt utworzyli koło poselskie o nazwie Liberalno-Społeczni.

Więcej o: