Raport NIK: Fundusz Ochrony Środowiska wydaje coraz mniej pieniędzy na ochronę powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z budżetu w wysokości 6,5 mld zł wydał tylko 210 mln na ochronę powietrza - informuje Najwyższa Izba Kontroli.
Zobacz wideo

Raport NIK na temat wydatków na ochronę środowiska, a w tym na poprawę jakości powietrza w Polsce, został zaprezentowany w piątek podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

NIK: Coraz mniej wydatków na ochronę powietrza z NFOŚiGW

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała to, w jaki sposób wydawane są środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okazuje się, że na poprawę jakości powietrza wydaje się coraz mniej. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej buduje swój budżet m.in. w oparciu o środki pozyskiwane podczas sprzedaży uprawnień do emisji CO2, opłat recyklingowych pojazdów wycofanych z eksploatacji i sprzedawanych koncesji. Znaczną część tego budżetu stanowią także środki unijne oraz norweskie. W pierwszej połowie 2017 roku NFOŚiGW zgromadził na swoim rachunku prawie 6,5 mld zł, z kolei w całym roku 2017 ok. 12 mld złotych.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wpierwszym półroczu 2017 r. na ochronę powietrza wydano tylko 210 mln zł z budżetu w wysokości 6,5 mld zł. Co ciekawe, wydatki na ten cel z roku na rok maleją. Jak podaje wyborcza.pl, w 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał na poprawę jakości powietrza 1,2 mld zł (budżet 4,2 mld zł), a w  2015 r. - 1,3 mld (miał do wydania 4,2 mld zł). Znaczne obniżenie wydatków na ochronę powietrza nastąpiło w 2016 roku, kiedy na ten cel wydano zaledwie 22 mln zł z budżetu o wysokości ponad 5 mld zł.

Na jakie cele wydaje się pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska?

Z ustaleń dziennikarzy "Gazety Wyborczej" wynika też, że w 2016 roku z tego funduszu wydano ok. 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych, a kolejne 5 mln na na remonty, budowę i wyposażenie terenów zielonych wokół budynków o charakterze "kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym". Jeden miliard wydano na geotermię oraz modernizację ciepłowni. 500 mln zł przeznaczono na program finansowania termomodernizacji budynków takich jak szpitale, hospicja, kościoły, muzea czy akademiki.

Prezes NIK o smogu w Polsce: Potrzebujemy rozwiązań systemowych

Podczas wystąpienia na COP24, prezes NIK podkreślił, że problem smogu jest problemem ponadlokalnym i ponadregionalnym, a samorządy nie poradzą sobie z nim samodzielnie. Jego zdaniem problem smogu wymaga rozwiązań systemowych na poziomie krajowym. Prezes Krzysztof Kwiatkowski Kwiatkowski zaznaczył także, że problem smogu jest ściśle związany z problemem ubóstwa. Benzopiren w polskim powietrzu pochodzi głównie ze śmieci spalanych w domowych piecach. "Problem smogu musi być rozwiązywany razem z problemem ubóstwa wielu polskich rodzin" - powiedział podczas swojego wystąpienia prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Więcej o: