Wałęsa o wyroku ws. przeciwko Kaczyńskiemu: Wszystko, co powiedziałem, polega na prawdzie

- Wszystko, co powiedziałem, polega na prawdzie, natomiast nie wszystko, co jest prawdą można udowodnić - powiedział Lech Wałęsa. Skomentował w ten sposób decyzję sądu, zgodnie z którą ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za oskarżenia, że spowodował katastrofę smoleńską.
Zobacz wideo

W czwartek 6 grudnia Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował, że Lech Wałęsa musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za wpisy na Facebooku, w których oskarżał prezesa PiS, że to on kazał Lechowi Kaczyńskiego lądować mimo niesprzyjającej pogody w Smoleńsku. W ten sposób były prezydent RP obciążył polityka odpowiedzialnością za katastrofę, w której zginęło 96 osób. 

Jednocześnie sąd oddalił żądania Jarosława Kaczyńskiego, aby Lech Wałęsa przeprosił go za sugerowanie, że to on stoi za oskarżeniami, że były prezydent RP  ma agenturalną przeszłość oraz za wpisy, w których nazywał prezesa PiS "chorym psychicznie".

"Będziemy się odwoływać"

Lech Wałęsa zapowiedział, że będzie składał apelację. Jak twierdzi TVN 24, nie wyklucza, że ostatecznie sprawa trafi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. 

- Wszystko, co powiedziałem, polega na prawdzie, natomiast nie wszystko, co jest prawdą można udowodnić - stwierdził były prezydent RP.

Zgodnie z decyzją sądu Lech Wałęsa ma wysłać do Jarosława Kaczyńskiego odręcznie napisany lub odręcznie podpisany list o treści: 

Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa

Oświadczenie o takiej samej treści były prezydent ma opublikować na Facebooku, w radio TOK FM, w tygodniku "Newsweek" oraz w portalu Gazeta.pl.

PiS cieszy się z wyroku

Politycy PiS "z satysfakcją przyjęli wyrok sądu" - napisała Beata Mazurek, rzecznik prasowa PiS. Wyraziła również nadzieję, że Lech Wałęsa przeprosi Jarosława Kaczyńskiego. - Nie było żadnych podstaw, żeby wysuwać takie oskarżenia, jakie Wałęsa wysuwał w stosunku do Prezesa #PiS Jarosława Kaczyńskiego. Ufamy że Wałęsa wykona ten wyrok - stwierdziła.

O godzinie 8.30 zapraszamy na Poranną rozmowę Gazety.pl, w której gościem będzie Kamila Gasiuk-Pihowicz! 

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (250)
Lech Wałęsa o wyroku ws. przeciwko Kaczyńskiemu: Wszystko, co powiedziałem, polega na prawdzie
Zaloguj się
 • emigrant_1984

  Oceniono 33 razy 21

  I DOBRZE POWIEDZIAL ! Nienawistny kurdupel zniszczyl Polske przez swoje CHORE ambicje.

 • vito60

  Oceniono 34 razy 20

  Mazurku, podstaw do takich przypuszczeń jest wiele. Tłumaczenie, że facet dzwoni telefonem satelitarnym , wczesnym rankiem, z samolotu, do brata który lubi pospać z informacją, że mama czuje się nieźle, jest delikatnie mówiąc kpiną.

 • ryyys

  Oceniono 22 razy 14

  Słuchajcie pisowskie trolle:
  nawet jeśli tu naklikacie tysiące minusów, nie zmieni to prawdy.
  Charakteropata, podpalacz kukieł prezydentów kupuje poparcie ciemnego ludu by rządzić jak Lukaszenka czy Putin. Rozpieprzył tupolewa, rozpieprza Polskę, taki liliputinek.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 30 razy 14

  Prawda według prezesa polega na tym, że nakazuje wszystkim mówić, że to był zamach i podłożono bomby. Dowodów nie ma ale ale nikt go za tą teorię nie zaskarży.

 • hatteras

  Oceniono 32 razy 14

  Tusk z Putinem zorganizowali cos co moglo byc aktem przebaczenia i pojednania pomiedzy naszymi narodami.Dlaczego Lech Kaczynski nie dolaczyl do nich?Dlaczego to co moglo polaczyc ze wschodnim sasiadem stalo sie miejscem kolejnej tragedii i jeszcze wiekszym podzialem-przepascia ,ktora moze pozostac na pokolenia.

 • wujojano

  Oceniono 32 razy 14

  "Nie było żadnych podstaw, żeby wysuwać takie oskarżenia, jakie Wałęsa wysuwał w stosunku do Prezesa #PiS Jarosława Kaczyńskiego" - podstawy były, nie było tylko dowodu, a to nie to samo.

 • pimpolak-11

  Oceniono 19 razy 13

  Sąd poparł twierdzenia L. Wałęsy, że Bonaparstek jest chory psychicznie. To oczywista oczywistość, ale z wyrokiem sądu nabiera większej wagi.

 • threemen

  Oceniono 21 razy 13

  A kiedy Kaczyński odpowie za zamachy, zdrajców, morderców, zbrodnie, itp. Miał jakieś dowody, gdy tak mówił?

 • sierra65

  Oceniono 27 razy 13

  moralny kurdupel i kanalia jarosław kaczyński, bez zadnego trybu, wykrzykiwał z trybuny sejmowej do posłów opozycji : "zabiliście mi brata" - rozumiem, że miał dowody i złożył zawiadomienie do prokuratury ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX