Nowoczesna traci klub i przywileje. Kolejni posłowie mogą odejść. "Nie mogliśmy ciągle negocjować"

Klub Nowoczesnej przechodzi do przeszłości, a partia Lubnauer musi zadowolić się kołem poselskim w Sejmie. Na tym jednak nie koniec problemów - PO już zapowiada, że kolejni posłowie chcą pójść w ślady m.in. Kamili Gasiuk-Pihowicz. Rzecznik partii mówi wprost: - Nie mogliśmy ciągle negocjować.
Zobacz wideo

Dzisiaj Platforma Obywatelska najpierw stworzyła nowy klub parlamentarny: PO-Koalicja Obywatelska (PO-KO), by po krótkim czasie ogłosić, że dołączy do niego ośmiu posłów. Siedmiu z Nowoczesnej oraz jeden niedawno wykluczony z partii Katarzyny Lubnauer. Wszyscy - automatycznie - na mocy regulaminu Nowoczesnej, przestali być członkami partii.

Efekt jest jeden: w rok po tym, jak Lubnauer przejęła stery w Nowoczesnej, partia wprowadzona do Sejmu jeszcze przez Ryszarda Petru, traci klub w parlamencie. Po dzisiejszych wydarzeniach z 22 posłów w klubie poselskim Nowoczesnej zostało zaledwie 14.

Nowoczesna bez klubu, gabinetu

Z tym wiążą się spore ograniczenia: Nowoczesna staje się kołem, nie będzie mieć swojego reprezentanta w Konwencie Seniorów, posłowie stracą miejsca w prezydiach komisji. Co więcej, klub ma też swoje gabinety i pomieszczenia w Sejmie - jeśli nic się nie zmieni, Nowoczesną czeka przemeblowanie, dosłownie i w przenośni.

Na tym jednak - zapewne - nie koniec. Nowoczesna zostanie kołem, ale zgodnie z zapowiedziami polityków PO trzeba szykować się na kolejne transfery do klubu PO-KO. W rozmowie z Gazeta.pl rzecznik Platformy Obywatelskiej poseł Jan Grabiec stwierdza wprost:

Mówimy o otwartych drzwiach dla całego klubu Nowoczesnej, ale wiemy, że już dziś kilka kolejnych osób się waha. Nie chcę mówić o nazwiskach, to kwestia ich decyzji, jeszcze w tym tygodniu może coś się wyjaśnić

Co więcej, Grabiec dodaje, że PO chciała od dziewięciu miesięcy doprowadzić do tego połączenia. - Rozumiemy zniecierpliwienie części posłów, którzy uznali, że nie ma na co czekać - mówi. Rzecznik PO wskazuje też na inny aspekt dzisiejszych wydarzeń. Choć odnotowuje, że Nowoczesna tracąc klub traci też sporo przywilejów, twierdzi, że to nie czas na "liczenie funkcji".

- Za dziesięć miesięcy wybory do Sejmu. To nie jest czas liczenia funkcji w Sejmie, trzeba przejść od słów do czynów, nie mogliśmy ciągle negocjować z Nowoczesną - kwituje.

Kukiz'15 przetrwało Nowoczesną

Na razie nie wiadomo, co zrobi Katarzyna Lubnauer w całej tej sytuacji. Stwierdziła jedynie, że takie zdarzenia "nadwyręża wzajemne zaufanie". - Nowy klub nie jest klubem Koalicji Obywatelskiej; taki klub powstaje na drodze porozumienia, a nie wrogiego przejęcia posłów - mówiła.

Jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu (kończy się w najbliższy piątek), ma dojść do spotkania Grzegorza Schetyny z Lubnauer. Temat jest oczywisty - klub KO-PO chce zdobyć kolejnych 14 posłów. 

Dzisiejsze wydarzenia na linii PO - Nowoczesna mają też inny wymiar. Dowodzą poniekąd, że opisywanie Kukiz'15 jako "przystawki dla PiS", co często powtarzano po kolejnych odejściach posłów z klubu ugrupowania Pawła Kukiza, nie do końca się sprawdziło. Skuteczniej od PiS posłów przejmuje Platforma, a Kukiz'15 wciąż utrzymało wystarczającą liczbę parlamentarzystów, by pozostać klubem.

Więcej o:
Komentarze (267)
Nowy klub PO-Koalicja Obywatelska. Kolejni posłowie mogą odejść z Nowoczesnej
Zaloguj się
 • amirez

  Oceniono 49 razy 23

  Ble, ble, ble... Najpierw baby wykolegowały Ryśka, a później okazało się, że trzymanie w ryzach całego tałatajstwa to wyższa sztuka jazdy. Nie mówiąc o bajerowaniu sponsorów. I wszystko poszło w pi...u !

 • robertos27

  Oceniono 39 razy 15

  Co na to feministka Środa, która przekonywała, że w polityce potrzeba więcej kobiet na kluczowych stanowiskach, bo wtedy jej jakość wzrośnie. A tu mamy cyrk. Nadambitne baby wykończyły najpierw Ryśka, a potem pozagryzały się wzajemnie. Kaczor musi pękać ze śmiechu.

 • mike-great

  Oceniono 25 razy 9

  Nazwijcie rzecz po imieniu - korupcja polityczna. Albo zostajesz do końca kadencji w danej partii/klubie/kole - tak jak cię wybrali WYBORCY=MY !!! albo PRZEDTERMINOWE WYBORY!

 • sympatyklewicy

  Oceniono 27 razy 9

  Były przed .Nowoczesną partie jednego sezonu, będą też i po nowoczesnej, już powstają. Każdy chce do europarlamentu.

 • bonenecklace

  Oceniono 13 razy 5

  Przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek wiedział, że Nowoczesna to przybudówka PO. Petru miał kaprys i założył sobie partię, która potem zdezintegrowała się od wewnątrz xD

 • turkiestan

  Oceniono 6 razy 4

  No a co powiecie na temat prawicy-PiS???Wszyscy z PiS powtarzają że ich 3 najważniejsze zadania do zrealizowania w Polsce - to Wolność,Równość i Sprawiedliwość!!!!Sprawdziłem to od razu w wyszukiwarce.I czego się dowiedziałem??Wolność,Równość i Sprawiedliwość to 3 główne filary- LEWICY!!!!Te barany z PiS sami nie wiedzą kim są!!!!Całkiem im się mózgi zlasowały i nie rozróżniają podstawowych pojęć!!!!Te PiS pajace wyprali milionom Polaków mózgi i namieszali w głowach tak że już niczego nie są pewni!!!Niedługo będziemy się zastanawiać ile to jest 2 x 2 =?????

 • banan125

  Oceniono 6 razy 4

  wcale mnie to nie dziwi - byłem kiedyś na spotkaniu z p. Lubnauer :
  1. nie potrafi słuchać,
  2. swoją opinię ma już przed dyskusją,
  3. ma ograniczone umiejętności interpersonalne i ZERO empatii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX