Premier otwierał drogi, ale milczał o unijnych funduszach. Teraz KE upomina rząd Morawieckiego

Komisja Europejska zwraca uwagę gabinetowi Morawieckiego. Chodzi o to, że przedstawiciele rządu nie informowali opinii publicznej o unijnym wkładzie w inwestycje drogowe. "Rzeczpospolita dotarła do treści listu w tej sprawie.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie pojawił się m.in. na otwarciu obwodnicy Puław, która wchodzi w skład drogi ekspresowej S12. Na uroczystości był też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Morawiecki pojawił się też na otwarciu ostatniego odcinka trasy S8 Warszawa-Białystok.

Sęk w tym, że w przypadku S8 wsparcie unijne wyniosło np. 663 mln zł, podobnie było przy innych inwestycjach drogowych, które z hukiem otwierano lub obwieszczano oddanie ich kolejnych fragmentów do użytku.

"Rzeczpospolita" dotarła do listu, w którym Komisja Europejska wytknęła rządowi premiera Morawieckiego, że ten nie informuje o wkładzie ze środków Unii Europejskiej w te przedsięwzięcia. Pismo trafiło do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

To niezwykle rozczarowujące i niepokojące, że bardzo istotne finansowanie unijne tych projektów nie było podkreślone w trakcie tych ceremonii

- napisali unijni urzędnicy w liście cytowanym przez "Rz". W piśmie ma być również podkreślone, że na otwarcia dróg nie zapraszano żadnego przedstawiciela z Komisji Europejskiej.

Więcej o: